Δευτέρα 1 Αυγούστου 2011

«Πετάει» το προβάδισμα η Κορίνθιανς

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της γνώρισε η Κορίνθιανς, αυτή τη φορά με 3-2 από την Αβάι εκτός έδρας και επέτρεψε στους διώκτες της να την πλησιάσουν στον έναν βαθμό. Έχασε την ευκαιρία να την «πιάσει» η Σάο Πάουλο, νέα ήττα και για τη Σάντος.

Το αήττητο σερί των 10 συνεχόμενων αγώνα «σπατάλησε» μέσα σε δύο αγωνιστικές η Κορίνθιανς που γνώρισε νέα ήττα, αυτή τη φορά με 3-2 από την Αβάι που βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Έμερσον έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ στο 31ο λεπτό, αλλά η Αβάι, που μέχρι στιγμής δεν είχε πανηγυρίσει νίκη στην έδρα της, πραγματοποίησε εντυπωσιακή αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ουίλιαμ να φέρνει το ματς στα ίσα στο 50` και τον Κοέλιο να βάζει θεμέλια νίκης με τα δύο γκολ του στο 59` και το 82`. Το μόνο που κατάφερε η πρωτοπόρος ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Ενρίκε.

Παρόλα αυτά στάθηκε... τυχερή, καθώς η Σάο Πάουλο ηττήθηκε μέσα στην έδρα της από τη Βάσκο ντα Γκάμα κι έχασε την ευκαιρία να συγκατοικήσει στην κορυφή. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Λουίς (53`) και Φελίπε (90`+).

Την κακή της πορεία συνέχισε και η Σάντος, γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 στην έδρα της Ατλέτικο Παραναένσε. Σαντάνα (5`) και Μανοέλ (9`) έδωσαν από νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, αλλά Νεϊμάρ (13`) και Μπόργκες (63`) έφεραν το ματς στα ίσα. Παρόλα αυτά, ο Μαρσίνιο «χτύπησε» στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 υπέρ της ομάδας του.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Σάββατο 30/7

Φλαμένγκο - Γκρέμιο 2-0 (29` Τιάγκο Νέβες, 74` Ροναλντίνιο)
Κρουζέιρο - Μποταφόγκο 0-1 (56` Αμπρέου)
Παλμέιρας - Ατλέτικο Μινέιρο 3-2 (15` Μάρκος Ασουνσάο, 62` Λουάν, 79` Πάτρικ - 16` Μάγκνο Άλβες, 80` Ουέσλεϊ)

Κυριακή 31/7

Σάο Πάουλο - Βάσκο ντα Γκάμα: 0-2 (53` Λουίς, 90`+ Φελίπε)
Φλουμινένσε - Σεαρά: 4-0 (36` Φρεντ, 48` Σόουζα, 64` Σόμπις, 77` Μόουρα)
Ιντερνασιονάλ - Ατλέτικο Γκοϊανιένσε: 0-0
Αβάι - Κορίνθιανς: 3-2 (50` Ουίλιαμ, 59`, 82` Κοέλιο - 31` Έμερσον, 90`+ Ενρίκε)
Αμέρικα Μινέιρο - Κοριτίμπα: 1-3 (56` Κέμπες - 5`, 72` Αουρέλιο, 29` Μπιλ)
Ατλέτικο Παραναένσε - Σάντος: 3-2 (5` Σαντάνα, 9` Μανοέλ, 90`+ Μαρσίνιο - 13` Νεϊμάρ, 63` Μπόργκες)
Μπαΐα - Φιγκεϊρένσε: 3-1 (42` Ρεϊνάλδο, 72` Αβίνε, 90`+ Τζόουνς - 85` Ουέλινγκτον) The Player