Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου 2011

Στην παράταση οι αδιάφοροι!!

Ιταλία και Ισραήλ είχαν ήδη αποκλειστεί από τη συνέχεια του Ευρωμπάσκετ, αλλά το μεταξύ τους ματς μόνο αδιάφορο δεν ήταν. Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της διοργάνωσης, οι Ισραηλινοί νίκησαν στην παράταση με 96-95.

Στην παράταση οι αδιάφοροι

To ματς άρχισε με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν τη συνιθησμένη τους εικόνα. Κακές άμυνες και πολύ έμφαση στην επίθεση. Έτσι, μετά από πέντε λεπτά αγώνα το ματς ήταν 18-18 με τον Πνίνι να κάνει όλη τη δουλειά για την παρέα του και τον Αντρέα Μπαρνιάνι (ποιόν άλλον:) να προσπαθεί να κρατήσει την ομάδα του στο ματς. Όταν μάλιστα ο σέντερ των Τορόντο Ράπτορς βρήκε βοήθειες από τον Ντανίλο Γκαλινάρι, οι Ιταλοί πέρασαν μπροστά με 24-18, αλλά μέσα σε ένα τρίλεπτο οι Ισραηλινοί ανέτρεψαν την κατάσταση για το 27-26 του πρώτου δεκαλέπτου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, μετά το 29-29 του 11', οι Ισραηλινοί έτρεξαν σερί 10-0 με τους Πνίνι και Ελιάχου να κάνουν όλη τη δουλειά για το 39-29. Ο Μπελινέλι αποφάσισε να παίξει και αυτός και έτσι οι Ιταλοί μείωσαν σε 41-39, αλλά και πάλι το Ισραήλ βρήκε τις λύσεις για να πάει στο ημίχρονο με διαφορά οκτώ πόντων (49-41). Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχτηκε... καταστροφικό για την Ιταλία. Οι Ισραηλινοί με τους Μπλούθενταλ και Καντίρ να αναλαμβάνουν δράση, έκαναν το +8 του ημιχρόνου +19 (68-49) στο 25'. Και κάπου εκεί όλα τελείωσαν για την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζάνι, οι παίκτες του οποίου προσπάθησαν να μαζέψουν κάπως τη διαφορά, αλλά δεν τα κατάφεραν και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε το Ισραήλ μπροστά με 79-60.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Ιταλοί αποφάσισαν να παίξουν σύμφωνα με τις πραγματικές τους δυνατότητες και μέσα σε 9' λεπτά η διαφορά έφτασε στον πόντο (79-78) με τους παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζάνι να κάνουν σερί 18-0. Μάλιστα ο Γκαλινάρι είχε την ευκαιρία να βάλει την ομάδα του μπροστά, αλλά αστόχησε σε τρίποντο. Στη συνέχεια οι Ιταλοί έκαναν φάουλ και οι Ισραηλινοί είχαν 1/2 βολές για το 81-78. Οι Ιταλοί στην επόμενη επίθεση έκαναν 5'' στην επαναφορά. Οι Ισραηλινοί και πάλι 1/2 για το 88-78 με τον Γκαλινάρι να μειώνει με τρίποντο αμέσως σε 82-81. Ο Πνίνι δεν μιμήθηκε τους συμπαίκτες του και με 2/2 βολές έκανε το 84-81, οκτώ δεύτερα πριν το τέλος του ματς. Οι Ισραηλινοί δεν έκαναν φάουλ στην τελευταία επίθεση και το πλήρωσαν με τρίποντο του Αντρέα Μπαρνιάνι, ο οποίος έστειλε το ματς στην παράσταση (84-84).
Στην παράταση, η μια ομάδα έδινε στην άλλη το ματς. Και καμία δεν το έπαιρνε. Το ματς έφτασε και πάλι μια ανάσα από την παράταση, αλλά σε νεκρό χρόνο ο Μπαρνιάνι έκανε φάουλ στον Γκριν και έτσι το Ισραήλ με το σκορ στο 95-95. Και κάπου εκεί το ματς διεκόπη για περίπου δέκα λεπτά. Και αυτό γιατί οι Ιταλοί υποστήριζαν πως το φάουλ είχε γίνει μετά το τέλος του ματς. Έτσι, οι τρεις διαιτητές άρχισαν να βλέπουν το ριπλέι της φάσης και για περίπου δέκα λεπτά συζητήσουν τι θα αποφασίσουν. Τελικά το φάουλ δόθηκε, ο Γκριν έχασε την πρώτη βολή, αλλά έβαλε τη δεύτερη και έτσι το ματς τελείωσε με 96-95 υπέρ της ομάδας του.
Δεκάλεπτα: 27-26, 49-41, 79-60, 84-84, 96-95
Ισραήλ: Οχαγιόν 4, Νισίμ 7, Μπλούθενταλ 17, Πνίνι 22, Μέκελ 3, Μπούρστάιν, Ελιάχου 16 (7ριμπ), Χαλπερίν 10, Καντίρ 10, Γκριν 7.
Ιταλία: Μαεστράντζι, Καραρέτο, Μαντσινέλι 16 (8ριμπ), Μπαρνιάνι 26 (8ριμπ), Γκαλινάρι 19 (4ριμπ), Μορντέντε 5, Σινσινιάρι 5, Μπελινέλι 6, Ντατόμε 3, Χάκετ 15.
Πηγή: gazzetta.gr