Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2011

Άγιαξ 4x4!!

Άγιαξ 4x4
Με χαρακτηριστική ευκολία πέρασε το εμπόδιο της Ντεν Χάαγκ ο Άγιαξ, επικρατώντας μπροστά στο κοινό του με 4-0 και έπιασε την Τβέντε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Στις τέσσερις συνεχόμενες νίκες έφτασε ο «Αίαντας», με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι.

Οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το «τρίποντο» και να ανέβουν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, εκεί όπου βρίσκεται και η Τβέντε, η οποία αγωνίζεται αργότερα το απόγευμα της Κυριακής.

Ο Κρίστιαν Έρικσεν άνοιξε το σκορ στο 19’, με τον Άγιαξ να μην καταφέρνει να μετατρέψει σε γκολ τις υπόλοιπες ευκαιρίες που είχε έως το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Τέο Γιάνσεν, στο 56’. Ο Ντιμίτρι Μπουλούκιν ήταν αυτός που ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, στο 79’ και ο Μίραλεμ Σουλεϊμάνι έγραψε το τελικό σκορ, πέντε λεπτά πριν το τέλος.
πηγή: sportfm.gr