Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2011

Προχωράνε Ηρακλής και Παμβοχαϊκός!!

Ο Ηρακλής νίκησε 3-1 τον Φοίνικα στην άδεια Μίκρα, ενώ ο Παμβοχαϊκός επικράτησε με 3-0 του ΠΑΟΚ στο Βραχάτι στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Προχωράνε Ηρακλής και Παμβοχαϊκός
Αν και έχασε το πρώτο σετ, ο Ηρακλής επικράτησε τελικά στο ντέρμπι με το Φοίνικα Σύρου, στην άδεια λόγω τιμωρίας Μίκρα, με 3-1. Οι κυανόλευκοι παρέμειναν έτσι αήττητοι στη Volleyleague ΟΠΑΠ, υποχρεώνοντας παράλληλα τους Συριανούς στην πρώτη τους εκτός έδρας ήττα.
Ο Φοίνικας στο πρώτο σετ με δύο άσους του Ντόκιτς μετέτρεψε το 16-17 σε 17-21 και το κατέκτησαν με άνεση, αλλά στη συνέχεια ο Ηρακλής άρχισε να πιέζει με τη σειρά του από τη γραμμή του σερβίς και τα δεδομένα του αγώνα άλλαξα.
Οι κυανόλευκοι πήραν εύκολα τα δύο επόμενα σετ και βρέθηκαν να προηγούνται με 19-14 και 20-16 στο δ' για να μειώσει ο Φοίνικας σε 22-21. Τελικά ο Αντρέι Κράβαρικ ήταν αυτός που ‘ξεκόλλησε' τους κυανόλευκους και το σετ έληξε 25-22.
Τα σετ: 21-25, 25-18, 25-15, 25-22
Η εκπληκτική πορεία του νεοφώτιστου Παμβοχαϊκού στη Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012 συνεχίστηκε με μια ακόμη εντυπωσιακή νίκη εις βάρος του ΠΑΟΚ.
Ο Δικέφαλος του Βορρά στην πρώτη εμφάνιση του Ρομέρο στο ελληνικό πρωτάθλημα ναι μεν είχε καλύτερη υποδοχή (σύμφωνα με την στατιστική υπηρεσία), αλλά ο Παμβοχαϊκός είχε καλύτερο ποσοστό στην επίθεση και έκανε λιγότερα λάθη από τον αντίπαλο του.
Τα σετ: 25-18, 25-22, 25-20
Την πρώτη της εντός έδρας νίκη, μετά από αυτή που είχε σημειώσει στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στον ΠΑΟΚ πανηγύρισε η ΕΑΠ απέναντι στον μαχητικό ΑΟ Κηφισιάς.
Οι γηπεδούχοι με κορυφαίους τους Ασπιώτη, Γιούρισιτς πήραν στις λεπτομέρειες το πρώτο και τρίτο σετ (ενδιάμεσα ο ΑΟΚ είχε ισοφαρίσει) και στο δ' επικράτησαν πιο εύκολα.
Τα σετ: 28-26, 16-25, 25-23, 25-18