Δευτέρα 9 Ιουλίου 2012

Στις 9 Ιουλίου (σαν σήμερα)!!

9/7/2006Η Ιταλία κατακτά το 18ο Παγκόσμιο Κύπελλο ποδοσφαίρου νικώντας την Γαλλία με 5-3 στα πέναλτυ (1-1 καν.) στον τελικό της διοργάνωσης που διεξάγεται στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου. Είναι ο τελευταίος αγώνας του Zinedine Zidane, ο οποίος αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα στην παράταση μετά από κεφαλιά που έδωσε στο στήθος του Marco Materazzi
9/7/2000Ο Αλέξανδρος Παπαδημητρίου γίνεται ο πρώτος Έλληνας σφυροβόλος που σπάει το φράγμα των 80μ με πανελλήνιο ρεκόρ 80.45 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στο ΟΑΚΑ
9/7/2000Ο Pete Sampras κερδίζει στον τελικό τον Pat Rafter με 3-1 σετ και κατακτά το Wimbledon για έβδομη φορά σε 8 χρόνια. Ο Sampras με την νίκη του φτάνει τους 13 τίτλους σε Grand Slam και σπάει το ρεκόρ των 12 του Roy Emerson
9/7/1999Ο Νίκος Κακλαμανάκης κατακτά το αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ιστιοσανίδων Open που διεξάγεται στο Βέλγιο
9/7/1989Για πρώτη φορά μετά από 16 χρόνια στο Wimbledon, οι τελικοί των ανδρών και των γυναικών διεξάγονται την ίδια ημέρα. Ο Boris Becker κερδίζει με 6-0, 7-6, 6-4 τον Stefan Edberg και η Steffi Graf με 6-2, 6-7, 6-1 την Martina Navratilova
9/7/1984Ρεκόρ θεατών για αγώνα μπάσκετ στις ΗΠΑ (67.596) σημειώνεται στο Hoosier Dome της Ινδιανάπολης για την αναμέτρηση της Ολυμπιακής ομάδας των ΗΠΑ και μιας ομάδας επιλέκτων από το ΝΒΑ (97-82). Το απόλυτο ρεκόρ θεατών σε αγώνα μπάσκετ σημειώθηκε το 1951, όταν 71.000 άτομα παρακολούθησαν τους Harlems Globetrotters στο Δυτικό Βερολίνο
9/7/1977Εγκαινιάζεται το μουσείο του Wimbledon Lawn Tennis Club με αφορμή τον εορτασμό των 100 χρόνων από τον πρώτο αγώνα
9/7/1969Ο Γιώργος Σιδέρης ανοίγει το σκορ για τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Καραϊσκάκη και ο Μίμης Δομάζος ισοφαρίζει με φάουλ. Το ματς οδηγείται στην παράταση, όπου το σκορ δεν αλλάζει και ο διατητής Χρήστος Μίχας κάνει κλήρωση με την βοήθεια νομίσματος, αφού δεν προβλέπεται η διαδικασία των πέναλτι και ο Παναθηναϊκός στέφεται Κυπελλούχος Ελλάδος, ενώ ο τελικός μένει στην ιστορία ως ο τελικός της «δεκάρας»
9/7/1968Διεξάγεται ο πρώτος αγώνας μπέιζμπολ σε κλειστό γήπεδο, το All-Star Game μεταξύ National League - American League (1-0) στο Huston Astrodome
9/7/1966Τεχνητός χλοοτάπητας χρησιμοποιείται για πρώτη φορά στο Huston Astrodome αλλάζοντας τα σπορ για πάντα
9/7/1966Ο Jack Nicklaus κερδίζει το πρώτο του British Open και γίνεται ο 4ος γκόλφερ στην ιστορία που κατακτά το Grand Slam
9/7/1954Ο Peter Thompson κερδίζει τον πρώτο από τους πέντε τίτλους του στο Βρετανικό Open του γκολφ
9/7/1922Ο Johnny Weissmuller γίνεται ο πρώτος αθλητής που κολυμπάει τα 100μ σε χρόνο κάτω από ένα λεπτό (58.6) κάνοντας παγκόσμιο ρεκόρ
9/7/1867Ιδρύεται η θρυλική ομάδα της Queen's Park της Γλασκώβης η οποία θα παραμείνει αήττητη επί 9 χρόνια και θα αποτελέσει τον κορμό της Εθνικής Σκωτίας