Κυριακή 26 Ιουλίου 2015

Έγκλημα και τιμωρία!!

Ένα ακόμη δικό της ματς έχασε η Εθνική Εφήβων, 60-59 από τη Βοσνία. Χαλάρωσε μετά το +13 η ελληνική ομάδα, που πάντως δικαιολογημένα φωνάζει για φάουλ στον Σκουλίδα στην τελευταία φάση του ματς.

Έγκλημα και τιμωρία

Ελέγχοντας απόλυτα το ρυθμό μέσα από την άμυνά της και «χτυπώντας» στις αδυναμίες των Βόσνιων, η Εθνική έκανε σε ένα ακόμη ματς εξαιρετική εκκίνηση ξεφεύγοντας με 13-5. Ένα «νεκρό» τετράλεπτο με έλλειψη συγκέντρωσης στα μετόπισθεν και κακές επιλογές στην επίθεση επέτρεψε στους αντιπάλους με ένα σερί 14-0 να περάσουν μπροστά με έξι (13-19) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Το τάιμ άουτ του Ηλία Παπαθεοδώρου λειτούργησε αφυπνιστικά και η είσοδος του Χρηστίδη πρόσφερε σκορ κοντά στο καλάθι για την ελληνική ομάδα που ανέκτησε τα ηνία (21-19). Ο νεαρός σέντερ πέτυχε 12 πόντους και η Εθνική έκλεισε το ημίχρονο με μικρό προβάδισμα, 32-30.

Οι διεθνείς επέστρεψαν… αγριεμένοι από τα αποδυτήρια. Τρία τρίποντα του Χαραλαμπόπουλου, δύο αιφνιδιασμοί κι ένα κάρφωμα του Παπαγιάννη εκτόξευσαν τη διαφορά στο 47-34 μέσα σε ένα πεντάλεπτο. Γρήγορα όμως η απόδοση της Εθνικής έπεσε κατακόρυφα και οι Βόσνιοι που έπαιζαν για τη «ζωή» τους κατάφεραν με τρίποντο του Μάνγκαφιτς να περάσουν μπροστά (51-52) επτά λεπτά πριν το τέλος. Το παιχνίδι απέκτησε δραματική μορφή και λάθη επί λαθών εκατέρωθεν οδήγησαν την Εθνική στο -1 (59-60), αλλά με δική της επίθεση στα 22’’ για τη λήξη. Η βιαστική επίθεση του Λούντζη δεν οδήγησε πουθενά και η κατοχή πέρασε στα 13,9’’ στη Βοσνία. Ο Μάνγκαφιτς είχε 0/2 βολές, αλλά το τρίποντο του Σκουλίδα στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο, με τον 18χρονο φόργουορντ να διαμαρτύρεται δικαιολογημένα για φάουλ.