Δευτέρα 7 Σεπτεμβρίου 2015

Α’ Όμιλος: Αγριεμένη Γαλλία!!

Η δύσκολη νίκη κόντρα στη Φινλανδία, φαίνεται να… νευρίασε τη Γαλλία, με αποτέλεσμα να «ξεσπάσει» στη Βοσνία/Ερζεγοβίνη, συντρίβοντάς την 81-54! Ισοφάρισε τον Γκάλη ο Πάρκερ!

Α’ Όμιλος: Αγριεμένη Γαλλία!
Αυτή μάλιστα είναι η Γαλλία! Για να… διασκεδάσουν τις κακές εντυπώσεις που άφησαν στην πρεμιέρα κόντρα στη Φινλανδία, οι «τρικολόρ» διέλυσαν 81-54 τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη για το 2/2 στον Α’ Όμιλο!

Με τους 11 πόντους που σημείωσε ο Τόνι Πάρκερ έφτασε τους 1030 συνολικά σε Ευρωμπάσκετ, «πιάνοντας» έτσι τον Νίκο Γκάλη στην κορυφή της σχετικής λίστας! Ωστόσο, πρώτοι σκόρερ για το σύνολο του Βενσάν Κολέ ήταν οι Λοβέρν και Ντε Κολό με 12 πόντους ο καθένας. Από τους Βόσνιους ξεχώρισαν οι Κικάνοβιτς και Στιπάνοβιτς με 10 πόντους ο καθένας.

Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έκαναν ό,τι μπορούσαν για ένα ημίχρονο, με τη διαφορά να κυμαίνεται σε… λογικά επίπεδα. Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «τρικολόρ» αποφάσισαν να το «τελειώσουν» γρήγορα το ματς και με ένα επιμέρους σκορ 30-10, έκλεισαν την περίοδο στο 31 (36-67). Όπως είναι φυσικό, το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 26-37, 36-67, 54-81

Βοσνία/Ερζεγοβίνη: Πάσαλιτς, Μπούζα 2, Στιπάνοβιτς 10, Σούταλο 8, Μπάβτσιτς 4, Γκόρντιτς 3, Κικάνοβιτς 10, Πέρσιτς 2, Μιλόσεβιτς 3, Ρένφρο 8, Βράμπατς, Αλμπίγιανιτς 4.

Γαλλία: Βέστερμαν 9, Μπατούμ 11, Λοβέρν 12, Καουντί 7, Πάρκερ 11, Φουρνιέ 2, Πιετρούς 5, Ντε Κολό 12, Ντιαό 3, Ζελαμπάλ 4, Γκομπέρ 5, Τζαϊτέ. *Πηγή: sport-fm.gr*