Δευτέρα 7 Σεπτεμβρίου 2015

Αργά και… βασανιστικά στην κορυφή!!

Με το φτωχό όμως παράλληλα και χρυσό 1-0, η Ιταλία πήρε τη νίκη απέναντι στην Βουλγαρία στο Παλέρμο, παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου και αγκάλιασε την πρόκρισή στα τελικά του Euro.

Αργά και… βασανιστικά στην κορυφή
Ακόμη ένα βήμα για την απευθείας πρόκρισή της στην τελική φάση του Euro 2016 έκανε η Ιταλία. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε πήρε τη νίκη 1-0 απέναντι στην Βουλγαρία στο Παλέρμο, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου.

Το χρυσό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ντανιέλε Ντε Ρόσι ευστοχώντας από την «άσπρη βούλα» μόλις στο 6ο λεπτό. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι, παρότι είχαν ευκαιρίες δεν μπόρεσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους αλλά απ’ την άλλη δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου απ’ τους Βούλγαρους.

Και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα αφού αποβλήθηκαν στο 56ο λεπτό με κόκκινες κάρτες οι Ντε Ρόσι και Μικάνσκι.