Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου 2016

Διπλό τίτλου ο ΑΠΟΕΛ!!

Διπλό τίτλου ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ πέρασε με άνεση (3-1) από την έδρα του Εθνικού Άχνας και «πάτησε» κορυφή. Μείωσε τη διαφορά από την πρώτη θέση ο Απόλλων Λεμεσού, που κέρδισε με το ίδιο σκορ στην έδρα της Δόξα Κατωκοπιάς.

Σπουδαίο διπλό πήρε ο ΑΠΟΕΛ με 3-1 μέσα στην έδρα του Εθνικού Άχνας και εκμεταλλευόμενος την ήττα της ΑΕΚ Λάρνακας από την Ομόνοια το Σάββατο, τον έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι κυανοκίτρινοι προηγήθηκαν στο 17' με γκολ του Σωτηρίου και ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, έγραψε το 2-0. Το 3-0 πέτυχε με πέναλτι στο 68' ο Καβενάγκι και το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Ελία στο 90'+1'. Σε όλο το ματς για τους νικητές αγωνίστηκε ο Γιάννης Γιαννιώτας.

Στο άλλο ματς της ημέρας, ο Απόλλων Λεμεσού πήρε και αυτός διπλό, με το ίδιο σκορ στην έδρα της Δόξα Κατωκοπιάς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Αγκουινάλντο στο 18' αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή με γκολ Μάγκλικα στο 60' και πέναλτι του Ντα Σίλβα στο 78' Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Στογιάνοβιτς στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.