Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου 2016

Δεν ξεκολλάει με τίποτα η Ρόμα!!

Δεν ξεκολλάει με τίποτα η Ρόμα

Την αντεπίθεση για το Champions League συνεχίζει η Ρόμα. Οι τζιαλορόσι επικράτησαν 2-1 κόντρα στη Σαμπντόρια στο Ολίμπικο, έκαναν το 3/3 και μείωσαν στους 2 βαθμούς την απόσταση από την 3η Φιορεντίνα.

Το χαμένο έδαφος συνεχίζει να καλύπτει η Ρόμα. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι αν και δυσκολεύτηκε στο φινάλε, πήρε εν τέλει τη νίκη με σκορ 2-1 απέναντι στη Σαμπντόρια στο Ολίμπικο.

Μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα, οι τζιαλορόσι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα σε ιδανικό σημείο με τον Φλορέντσι, στο φινάλε του ημιχρόνου (45'). Οι γηπεδούχοι αγκάλιασαν τη νίκη με τον Περότι να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 50ο λεπτό. Οι Γενοβέζοι, παρότι ξαναμπήκαν στο ματς σχετικά εύκολα, έπειτα από το αυτογκόλ του Πιάνιτς (57') δεν μπόρεσαν να σώσουν τον βαθμό. Σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης αγωνίστηκε ο Κώστας Μανωλάς, εκτός αποστολής ήταν ο Βασίλης Τοροσίδης.

Έτσι, η Ρόμα έφτασε τους 44 βαθμούς και μείωσε την απόστασή της (2) από την Φιορεντίνα και την 3η θέση. Αντίθετα, η ομάδα του Μοντέλα έμεινε στην 17η θέση με 24.