Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου 2016

Υποκλίθηκε και η Μπαρτσελόνα στην Μπάμπεργκ!!

Υποκλίθηκε και η Μπαρτσελόνα στην Μπάμπεργκ!

Σε… τροχιά προημιτελικών Ευρωλίγκας βρίσκεται η εντυπωσιακή Μπάμπεργκ, η οποία… γονάτισε με 74-70 την Μπαρτσελόνα, με το αποτέλεσμα αυτό να συμφέρει τον Ολυμπιακό!

Στο… καναβάτσο η Μπαρτσελόνα!

Η εντυπωσιακή σε όλο το ματς, αλλά ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, Μπάμπεργκ υπέταξε 74-70 τους Καταλανούς, κάνοντας έτσι και μία μικρή… χάρη στον Ολυμπιακό.

Πολύ καλοί για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ήταν Στρέλνιεκς και Μίλερ με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους «μπλαουγκράνα» ξεχώρισε ο Ντόελμαν με 19 πόντους.

Από νωρίς στο ματς είχε τον έλεγχο η Μπαρτσελόνα, με αποτέλεσμα το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τη βρει στο +4 (13-17). Το ίδιο και στη δεύτερη περίοδο, με τους Καταλανούς να φτάνουν στην αρχή της δεύτερης περιόδου στο +6 (18-24). Όμως, εκεί η Μπάμπεργκ έκανε την αντεπίθεσή της όπου αρχικά με ένα σερί 10-0 πήρε το προβάδισμα (28-24), ενώ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 35-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έφτασε στο +9 (50-41), με την Μπαρτσελόνα να κάνει ένα μίνι-ξέσπασμα και να ροκανίζει τη διαφορά στους τρεις (53-50). Οι Γερμανοί ήταν καταιγιστικοί στο μεγαλύτερος μέρος της τέταρτης περιόδου, φτάνοντας ακόμη και στο +14 (68-54), με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν… σφυγμό στα τελευταία τρία λεπτά και απλά να γνωρίζουν την ήττα με το… τιμητικό 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 35-32, 53-50, 74-70

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Μέλι 9 (1), Ζήσης 7 (1), Νίκολιτς, Στάιγκερ, Τάις 11 (1), Γουαναμέικερ 5 (1), Στρέλνιεκς 16 (2), Χάρις 9, Μίλερ 15 (3), Χέκμαν, Ιμπντίχι, Ραντόσεβιτς 2.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 19 (1), Ρίμπας 10 (2), Λαουάλ 3, Αμπρίνες 10 (1), Ναβάρο 5 (1), Σατοράνσκι 8, Βεζένκοφ 3 (1), Έρικσον, Σάμιουελς 4, Όλεσον, Περπέρογλου 4, Τόμιτς 4.