Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2016

Νικητής και με… διαφορά ο Κολοσσός!!

Νικητής και με… διαφορά ο Κολοσσός!

Στις νίκες επέστρεψε ο Κολοσσός Ρόδου επικρατώντας 79-69 των Τρικάλων, ενώ παράλληλα υπερκάλυψε και τη διαφορά των τριών πόντων της ήττας στον πρώτο γύρο.

Διπλή νίκη για τον Κολοσσό!

Η ομάδα της Ρόδου επιβλήθηκε 79-69 των Τρικάλων και μάλιστα υπερκάλυψε τη διαφορά των τριών πόντων που είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο.

Από 14 πόντους είχαν οι Γεωργαλλής, Ρέλεφορντ και Λιούις για τους «θαλασσί», ενώ από τους Θεσσαλούς ξεχώρισε ο Σόκο με 25 πόντους.

Πιο δυνατά μπήκε στο ματς ο Κολοσσός, ο οποίος είχε από νωρίς το προβάδισμα (4-3) και στα μισά κατάφερε να φτάσει ακόμη και στο +5 (11-6). Η αντίδραση των Τρικάλων ήρθε με τον Σόκο, ο οποίος με δικούς τους πόντους έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (13-13), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με ένα 6-0 (19-13), ενώ στη συνέχεια έφτασαν ακόμη και στο +7 (22-15). Στον εναπομείναντα χρόνο, η ομάδα της Θεσσαλίας έσφιξε την άμυνά της και με πρωταγωνιστή τον Μπράουν έριξε τη διαφορά στο -3 (22-19).

Με τον Γεωργαλλή ο Κολοσσός πήγε στο +5 (24-19) στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως στη συνέχεια τα Τρίκαλα ανέβασαν στροφές και απάντησαν με ένα 5-0 για τη νέα ισοφάριση (24-24). Οι Ροδίτες δεν άργησαν να ανακτήσουν τα ηνία της αναμέτρησης και έτσι πήγαν στο +8 (34-26), με την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη να κάνει ένα νέο 8-0 (34-34), αλλά τον Ρέλεφορντ με τρίποντο στο τέλος να διαμορφώνει το 37-34.

Ο Κολοσσός μπήκε με φόρα στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 8-0 ξέφυγε στο +11 (45-34) στα πρώτα τρία λεπτά. Τα Τρίκαλα εξακολουθούσαν να δυσκολεύονται στην επίθεση και έτσι οι Ροδίτες έφτασαν ακόμη και στο +15 (50-35) στα μισά. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση των «θαλασσί» ρίχνοντας τη διαφορά στους 11 πόντους (51-40), αλλά οι παίκτες του Λυκογιάννη αντέδρασαν γρήγορα για το +17 (57-40), ενώ έκλεισαν την περίοδο με το +11 (60-49).

Τα Τρίκαλα μείωσαν στο -7 (60-53) στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά ο Κολοσσός ανέκτησε το ρυθμό του ματς και έτσι πήγε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (65-54). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι συντηρούσαν την υπέρ τους διαφορά στο ίδιο επίπεδο (70-60), ενώ περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη πήγαν στο +14 (74-60). Πλέον, χρόνος δεν υπήρχε για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 79-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 37-34, 60-49, 79-69

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λίντεν 8 (1), Ρέλεφορντ 14 (2), Σαλούστρος 6, ΜακΓκί 9, Λιούις 14 (2), Λαρεντζάκης, Μπιλλής 3 (1), Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 2, Γεωργαλλής 14 (4), Άχονεν 9 (3).

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Σόκο 25 (2), Τζόουνς 9 (1), Βίλιαλμσον, Καλλές 2, Ρόμπινσον 10, Κάντουγκαν 3, Τσιλούλης, Τσιάρας 5 (1), Μπράουν 15, Βαρυτιμιάδης.