Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2016

Eπιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα Πατρών!!

Ο Απόλλωνας έσπασε το αρνητικό σερί των τριών ηττών κι επικράτησε 73-66 της Κηφισιάς, με πρωταγωνιστές τους Βεργίνη και Μέιερ.

Eπιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα ΠατρώνΟ Δημήτρης Βεργίνης σημείωσε 10 από τους 15 πόντους, στην τελευταία περίοδο και ο Απόλλωνας Πάτρας πήρε μια σημαντική νίκη απέναντι στην Κηφισιά με 73-66. Ο Μέιερ με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους. Κορυφαίος από την Κηφισιά ο Χογκ με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Με την σκληρή άμυνα και την αστοχία ν’ αποτελούν τα κύρια στοιχεία, το πρώτο ημίχρονο στην αναμέτρηση της Πάτρας. Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 7-4 στο 5’, όμως ένα σερί της Κηφισιάς με 10-0 της έδωσε το προβάδισμα με μια διαφορά μέχρι και επτά πόντων, 7-14 με καλάθι του Χογκ στο 8’. Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και με δικό τους 7-0 ισοφάρισαν σε 14-14, για να διαμορφώσουν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Η Κηφισιά παίρνει προβάδισμα με 18-14 στην εκκίνηση της β’ περιόδου, ωστόσο με ένα σερί 10-0 από τους Μέιερ, Πάλμπλαντ και δύο βολές του Βεργίνη ο Απόλλωνας θα προηγηθεί με 24-18 στο 17’. Με δύο βολές του Λαμπρόπουλου, η διαφορά για τον Απόλλωνα έφτασε μέχρι και τους 8 (31-23), 58’’ πριν τελειώσει το ημίχρονο, όμως ο Ελ Αμίν στο τέλος του ημιχρόνου, έφερε το ματς στους τέσσερις (31-27) και με αυτό το σκορ, τελείωσε το ημίχρονο.

Ο Απόλλωνας συνέχισε έχει τον έλεγχο και στο 24’ ανέβασε την διαφορά στο +9 με τρίποντο του Πάλμπλαντ (36-27). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι, αφού έμειναν δίχως πόντο για 4:32 στο 3ο δεκάλεπτο. Με τον Πόποβιτς στο 29’ θα καταφέρουν να κατεβάσουν την διαφορά στους τέσσερις, 1:19 πριν τελειώσει η 3η περίοδος, ωστόσο ο Απόλλωνας πρόλαβε ν’ ανεβάσει την διαφορά ξανά και να προηγηθεί με 48-41, μετά το τέλος της 3ης περιόδου.

Ο Μέιερ δίνει το σύνθημα για να καθαρίσει το ματς για τους Πατρινούς για να δώσει αέρα δέκα πόντων (51-41) στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου. Ένα μικρό σερί 5-0 για τους φιλοξενούμενους, ήταν η τελευταία αναλαμπή για την Κηφισιά, καθώς Μέιερ, Αργυρόπουλος και Βεργίνης ευστοχούν σε τρίποντα για να πάνε την διαφορά στο +12 (62-50), 6:06 πριν τη λήξη του αγώνα. Με ένα ακόμα καλάθι του Βεργίνη, 2:56 πριν το τέλος, η διαφορά μένει στο +12 για την γηπεδούχο, αλλά ένα επιμέρους 12-2, φέρνει την διαφορά στους τέσσερις πόντους (70-66) με γκολ-φάουλ του Χογκ. Ο Βεργίνης με τρίποντο υπέγραψε τη νίκη για τον Απόλλωνα 17 δεύτερα πριν το τέλος.

Tα δεκάλεπτα: 14-14, 31-27, 48-41, 73-66

Απόλλωνας Πάτρας: Αργυρόπουλος 5 (1), Τζαουάρα, Μέιερ 17 (2), Σάντλερ 7, Γουντς 11, Βεργίνης 15 (3), Πάλμπλαντ 8 (1), Λαμπρόπουλος 2, Άντερσον 8 (2).

Κηφισιά: Στίγκερς 7 (1), Κασελάκης 11, Χογκ 22 (1) (13 ριμπάουντ), Ελ Αμίν 4, Γλυνιαδάκης 4, Μάρσαλ 3 (1), Γκίκας 5 (1), Πόποβιτς 1, Σταμάτης, Σμιθ 9 (3) *Πηγή: sport-fm.gr*