Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2009

"Ανεμος" ο Γκέι

Ο... λαβωμένος Τάισον Γκέι ήταν ο νικητής στην πιο σημαντική κούρσα της πρώτης ημέρας (12/9) του τελικού των grand prix της Θεσσαλονίκης. Ο αμερικανός σπρίντερ με περισσότερες δυνάμεις στο τέλος τερμάτισε σε 9.88, κερδίζοντας τον Ασάφα Πάουελ ο οποίος πέρασε την γραμμή τερματισμού σε 9.90.

Ο τζαμαϊκανός άρχισε, όπως συνηθίζει, πολύ δυνατά τον αγώνα, αλλά ο Γκέι ανέβασε στροφές στα τελευταία 20μ. και έκλεψε την νίκη από τον Πάουελ. Τρίτος τερμάτισε ο Πάτον με 10.00

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο παγκόσμιος πρωταθλητής της σφαιροβολίας Κρίστιαν Κάντγουελ ο οποίος σημείωσε νέο ρεκόρ αγώνων με 22.07μ. Δεύτερος ήταν ο Μαγιέφσκι με βολή στα 21.21μ.

Ρεκόρ αγώνων σημείωσε και ο κενυάτης Ρουντίσα στα 800μ. σημειώνοντας χρόνο 1.44.85. Στα 200μ. η παγκόσμια πρωταθλήτρια Αλισον Φίλιξ πέρασε τη γραμμή τερματισμού με 22.29. Ιδιο χρόνο σημείωσε και η Σάνια Ρίτσαρντς η οποία στο φώτο φίνις πήρε τη δεύτερη θέση.

Στον ακοντισμό γυναικών η Αμπακούμοβα πρώτευσε με βολή στα 64.40μ., ενώ η Σποτάκοβα έμεινε στη δεύτερη θέση ρίχοντας το ακόντιο στα 63.45μ. Στο τριπλούν ανδρών το φαβορί του αγωνίσματος Φίλιπς Ιντόγου δεν βρέθηκε σε καλή μέρα.

Ο βρετανός πρωταθλητής... προσγειώθηκε στα 17.03μ., ενώ ο Γκιράτ κατέλαβε την πρώτη θέση με 17.45μ. Στα 5.000μ. έγινε μια απίστευτη κούρσα με την Ντεφάρ (15.25.31) να κερδίζει στο τέλος την Ντιμπάμπα με 15.25.92.