Δευτέρα 7 Σεπτεμβρίου 2009

Eurobasket: Γαλλία-Γερμανία: 70-65

Επιμέλεια: Δ.Μ.

Το θέμα είναι να... το 'χεις. Και ο Τόνι Πάρκερ ανήκει σε αυτή την κατηγορία παικτών, που μπορούν να βάλουν 11 συνεχομένους πόντους στα τελευταία δύο λεπτά και να οδηγήσουν την ομάδα τους στη νίκη. Αυτό έκανε και η Γαλλία επικράτησε της Γερμανίας με 70-65 στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ.

Το σκορ ήταν 61-59 υπέρ της Γερμανίας και απέμεναν περίπου τρία λεπτά για τη λήξη του αμφίρροπου αγώνα. Σε εκείνο το σημείο, ο Τόνι Πάρκερ ξύπνησε. Ο Γάλλος σταρ των Σαν Αντόνιο Σπερς είχε μόλις 7 πόντους σε όλο το παιχνίδι, αλλά... πρόλαβε να προσθέσει ακόμη 12 και μάλιστα συνεχόμενους και να οδηγήσει τους τρικολόρ στη νίκη.

Με ένα τρίποντο, ένα δίποντο και δύο βολές έκανε το σκορ 66-62, ο Χάμαν μείωσε σε 66-65 με γκολ φάουλ, αλλά ο Πάρκερ, αλλά ένα ακόμη καλάθι του Πάρκερ έκανε το σκορ 68-65, μόλις 29 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Στη συνέχεια ο πολύ καλός Σβεν Σούλτζε (σημείωσε 13 πόντους) αστόχησε σε τρίποντο και αμέσως μετά οι Γερμανοί αποδείχθηκαν αφελείς: έκαναν φάουλ στον "ζεστό" Πάρκερ, που ευστόχησε εν τέλει στη μία βολή για να δώσει διαφορά ασφαλείας στη Γαλλία, που επικράτησε τελικά με 70-65.

Ο δεύτερος όμιλος με τις Γαλλία, Γερμανία και Ρωσία είναι πολύ δύσκολος και αυτή η νίκη ήταν πολύ σημαντική για την ομάδα του Βενσάν Κογιέ. Εκτός του Πάρκερ, αυτός που ξεχώρισε σε όλο το ματς ήταν ο Ρόνι Τουριάφ, που σημείωσε 15 πόντους και μάζεψε 14 ριμπάουντ. Οι Σούλτζε, Φέμερλινγκ και Γκριν προσπάθησαν, αλλά δεν κατάφεραν να βοηθήσουν τη Γερμανία να φτάσει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-37, 50-48, 70-65

Γαλλία (Βενσάν Κογιέ): Ντιό 2, Μπατούμ 12 (1), Ζανό 2, Κοφί, Μαϊνμί, Πάρκερ 19 (1), Φλ. Πιετρίς 3, Ντε Κολο 5 (1), Ντιό 7 (1), Τουριάφ 15 (14ρ.), Τραορέ 5.

Γερμανία (Ντιρκ Μπάουερμαν): Σάφαρτσικ 5 (1), Σούλτσε 13 (3), Ολμπρεχτ 2, Βισκόσκι 4, Χάμαν 9, Γκριν 12 (3), Χάρις 4, Φέμερλινγκ 11, Μπέντσινγκ, Γιάγκλα 5 (1).