Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2009

Λαύριο-ΠΑΟΚ: 73-83

Η ομάδα έκπληξη του φετινού κυπέλλου πήγε να κάνει και πάλι το θαύμα της! Ο λόγος για το Λαύριο που κοίταξε στα μάτια τον ΠΑΟΚ, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες (83-73) και αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι τη διοργάνωση. Ο "δικέφαλος του βορρά" που τα... χρειάστηκε στο φινάλε προκρίθηκε στην επόμενη φάση και περιμένει τον αντίπαλο του.

Η ομάδα του Χρήστου Σερελή, στηρίχθηκε στην περιφερειακή της γραμμή και κατάφερε να "αποκρούσει" το καλό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ, με ένα επιμέρους 24-7, που ισορρόπησε το παιχνίδι (47-46 στο 26').

Μάλιστα το Λαύριο δεν.... παράτησε το παιχνίδι, ούτε μετά το 68-55 (από τρίποντο του Τσιάρα) στο 35ο λεπτό. Με πρωταγωνιστή τον Λυκογιάννη και τον Γιαννακόπουλο οι γηπεδούχοι μείωσαν και πάλι το σκορ

Συγκεκριμένα έκαναν το 76-73 στα 40'', αλλά ο Καρβούνης ήταν άστοχος στην κρίσιμη επίθεση, ενώ στην άλλη αρκέτα ο Γκετσέφσκι με ένα επιθετικό ριμπάουντ "σφράγισε" τη νίκη του "δικεφάλου" (83-73). Λαύριο (Σερελής): Καρβούνης 7, Μπάκας 5, Σίννης 5, Κούσουλας 5, Γιαννακόπουλος 13, Σταμάτης 4, Λυκογιάννης 12, Ψηλέας 19.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μονρό 2, Καυκής 13, Γκρέγκορι 12, Ταπούτος 2, Έιβερι 9, Τσιάρας 5, Καλαϊτζίδης 3, Γιαννακίδης, Ντρόμπνιακ 17, Γκετσέφσκι 14, Χέλιγουελ 4.Λαύριο-ΠΑΟΚ: 73-83