Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2009

Εσωσε την παρτίδα στο 94' ο Παλέρμο

Ο Ιγκουαϊν πανηγυρίζει το 1-0 Σε ένα παιχνίδι θρίλερ η Αργεντινή νίκησε το Περού με 2-1 και διατηρήθηκε στην τέταρτη θέση που οδηγεί απευθείας στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο Μάρτιν Παλέρμο έγινε ο ήρωας για το σύνολο του Μαραντόνα, καθώς χάρισε τη νίκη στην ομάδα του στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ιγκουαϊν στο 48' είχε ανοίξει το σκορ για την Αργεντινή, αλλά ο Ρεντζίφο στο 90' είχε ισοφαρίσει σε 1-1. Ολοι περίμεναν ότι το παιχνίδι θα τελείωνε ισόπαλο, ωστόσο ο Παλέρμο είχε άλλη άποψη...

Την τελευταία αγωνιστική η Αργεντινή φιλοξενείται από την Ουρουγουάη και με ήττα μπορεί να μείνει ακόμα και εκτός των μπαράζ, καθώς η επόμενη αντίπαλος της είναι μόλις ένα βαθμό πίσω της, ενώ το Εκουαδόρ που αντιμετωπίζει την αδιάφορη Χιλή, βρίσκεται σε απόσταση δύο βαθμών.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων κρίθηκε και ο αγώνας Εκουαδόρ-Ουρουγουάη, με τους φιλοξενούμενους να "δραπετεύουν" με τους τρεις βαθμούς, χάρη στο τέρμα που πέτυχε ο Ντιέγκο Φορλάν. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τέρμα του Βαλένσια, όμως, η Ουρουγουάη γύρισε το παιχνίδι.

Τα αποτελέσματα:

Αργεντινή-Περού 2-1
(48΄ Ιγκουαϊν, 90΄+ Παλέρμο - 90΄ Ρεντζίφο)

Βενεζουέλα-Παραγουάη 1-2
(86΄ Ροντόν - 55΄ Καμπάνας, 79΄ Καρντόσο)

Κολομβία-Χιλή 2-4
(13΄ αυτ. Βιδάλ, 63΄ Μορένο - 35΄ Πόνσε, 36΄ Σουάζο, 72΄ Βαλντίβια, 79΄ Ορελάνα)

Ισημερινός-Ουρουγουάη 1-2
(67΄ Βαλένσια - 69΄ Σουάρεζ, 90΄+ πεν. Φορλάν)