Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2009

Ετσι το ήθελε ο Λίνας

Ο Λίνας Κλέιζα έβγαλε γλώσσα στην Ορλεάν Ο Λίνας Κλέιζα έδωσε μία μοναδική παράσταση στη Γαλλία και ο Ολυμπιακός έφυγε από την έδρα της Ορλεάν με νίκη (88-84). Ο Λιθουανός φόργουορντ πέτυχε 19 πόντους στην τελευταία περίοδο (!) και γύρισε μόνος του ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο για τους "ερυθρόλευκους".

Ο Ολυμπιακός για τρία δεκάλεπτα έκανε την χειρότερη φετινή του εμφάνιση. Μόλις στο 12' οι "ερυθρόλευκοι" έχαναν με 34-18 από μία ομάδα που μπορούσε να σκοράρει μόνο από επιθετικά ριμπάουντ και με τρίποντα. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι τραγικός στην άμυνα και στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να δεχθεί 48 πόντους από μία από τις χειρότερες ομάδες της φετινής Ευρωλίγκα.

Στην τρίτη περίοδο έγινε προσπάθεια για να γυρίσει το παιχνίδι, αλλά στο τέλος η Ορλεάν βρέθηκε να προηγείται και πάλι με οκτώ πόντους διαφοράς (66-58). Δύο λεπτά αργότερα, στο 32� δηλαδή, οι άλλοι ξέφυγαν με 12 πόντους (70-58), αλλά κάπου εκεί ο Λίνας Κλέιζα το πήρε πάνω του.

Ο Λιθουανός έως τότε ήταν άποντος με 0/7 σουτ. Ενας μεγάλος παίκτης, όμως, δεν πτοείτε. Με 14 συνεχόμενους πόντους βοήθησε τους "ερυθρόλευκους" να ισοφαρίσουν, ενώ ολοκλήρωσε την περίοδο με 19 πόντους! Εκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και έδειξε ότι το... λέει η καρδούλα του. Ο Γιάννης Μπουρούσης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και κάπως έτσι ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείται με πέντε πόντους (81-86) μισό λεπτό πριν από το φινάλε.

• Ο Λίνας Κλέιζα πέτυχε 19 πόντους στην τελευταία περίοδο κι άλλους 11 στο τελευταίο δεκάλεπτο κόντρα στον Παναθηναϊκό. Δηλαδή 30 πόντους σε δύο δεκάλεπτα και φυσικά στα πιο κρίσιμα.

• Ο Θοδωρής Παπαλουκάς με τις 14 ασίστ που μοίρασε ισοφάρισε το ρεκόρ του Τάιους Εντνι που κρατά από τη σεζόν 2003-04, όταν ο Αμερικάνος έπαιζε με τη φανέλα της Μπενετόν στο παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 48-40, 66-58, 84-88
    Διαιτητές: Αρτεάγκα (Ισπανία), Μούχβιτς (Κροατία), Μπούλτο (Ισπανία)

ΟΡΛΕΑΝ (Φιλίπ Ερβέ): Μπανκς 2, Κοβίλ 11, Ντόελμαν 17 (2), Κέρτι 8 (2), Νικόλς 12 (1), Βατί, Μόερμαν 10 (2), Σκιαρά 6, Ντόμπινς 12 (2).
    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 7 (1), Βούιτσιτς 5, Μπουρούσης 11, Χαλπερίν 22 (4), Κλέιζα 19 (5), Βασιλόπουλος 2, Παπανικολάου, Μπέβερλι 2, Τεόντοσιτς 11 (3), Σχορτσιανίτης 9.