Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2009

Οι Νετς συνέχισαν την... κατρακύλα

NBA... Οι Νετς συνεχίζουν να ζούνε τον χειρότερο εφιάλτη της ιστορίας τους, καθώς έχασαν από τους Μάβερικς με σκορ 117-101 μέσα στο Ιστ Ράδερφορντ και κατέρριψαν το αρνητικό σερί σε ξεκίνημα σεζόν στο ΝΒΑ. Η ομάδα του Νιού Τζέρσι γνώρισε την 18η ήττα στη σειρά και πλέον έγινε η ομάδα με το χειρότερο ρεκόρ στην ιστορία του αθλήματος.

Το Μαϊάμι, την περίοδο 1988-89, καθώς και οι Κλίπερς το 1999 είχαν επίσης κάκιστο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, αλλά είχαν σταματήσει στις 17 ήττες.

Προσπάθησαν να σταματήσουν το αρνητικό σερί, αλλά δεν τα κατάφεραν κόντρα στους εντυπωσιακούς Μαβς, που στο ξεκίνημα του αγώνα είχαν εύστοχες 17 στις 19 προσπάθειες! Το Ντάλας σούταρε με ποσοστό 81% στο πρώτο ημίχρονο κι έγινε η πρώτη ομάδα, μετά τους Νάγκετς που σουτάρουν με ποσόστο πάνω από 80% σε αγώνα. Στις 4 Απριλίου του 2006 η ομάδα του Ντένβερ είχε 82% κόντρα στους Κλίπερς.

Ο Ντιρκ Νοβίτσκι είχε 24 πόντους και ο Κίντ 16 πόντους, 10 ασίστ και οκτώ ριμπάουντ κόντρα στην πρώην του ομάδα. Σε καλή βραδιά ο Έρικ Ντάμπιερ με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, 18 πόντους είχε και ο Τζέισον Τέρι. Από τους γηπεδούχους ο Ντάγκλας Ρόμπερς είχε 24 πόντους και ο Χάρις 17.