Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου 2009

Όσο ζει, ελπίζει το Μαρούσι!

Το Μαρούσι επικράτησε της Ολίμπια Λουμπλιάνα με 74-62 στο ΟΑΚΑ και διατήρησε ζωντανές τις όποιες ελπίδες του για πρόκριση στο TOP 16 της Ευρωλίγκα. Κορυφαίος για τους «κιτρινόμαυρους» ο Τζάρεντ Χόμαν.

Πλέον η ομάδα των βορείων προαστίων θέλει κατ'αρχήν ήττα της Ρόμα στην αυριανή αναμέτρηση με την ΤΣΣΚΑ και νίκη επί των Ιταλών στην «αιώνια πόλη» με διαφορά άνω των 12 πόντων προκειμένου να καλύψει τη διαφορά της ήττας (71-83) στον πρώτο γύρο, ώστε να συνεχίζει να ελπίζει σε πρόκριση στη δεύτερη φάση του θεσμού.

Το ονειρεμένο πρώτο δεκάλεπτο του Αμαρουσίου κόντρα στα Τρίκαλα την περασμένη Κυριακή επαναλήφθηκε λίγα 24ωρα αργότερα στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Με μπροστάρη έναν... αφιονισμένο Τζάρεντ Χόμαν που έκανε ό,τι ήθελε στη ρακέτα της Ολίμπια και άξιο συμπαραστάτη τον Μιχάλη Πελεκάνο, οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με 16-2 στις αρχές της περιόδου!

Η ομάδα των βορείων προαστίων επέβαλε τον ρυθμό της και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους Σλοβένους που έδειχναν να τα έχουν... χαμένα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ματ Γουόλς μπλόκαρε στην αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων σημειώνοντας τους πρώτους του πόντους λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Πελεκάνος με 2/2 βολές έκανε το 20-10 για το Μαρούσι ενώ ο Καλάθης έστειλε τη διαφορά στο +14 (26-12) για τους «κιτρινόμαυρους» που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 28-14. Σε αυτό το διάστημα το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε 12/17 δίποντα, 4/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 5 ασίστ υποχρεώνοντας -παράλληλα- την Ολίμπια σε 7 λάθη! Το Μαρούσι συνέχισε με το γκάζι πατημένο και στην δεύτερη περίοδο, με τον Διαμαντόπουλο, αρχικά, και στη συνέχεια τον Καϊμακόλου να διατηρούν τους «κιτρινόμαυρους» σε απόσταση ασφαλείας.

Ο διεθνής φόργουορντ έκανε το 35-21 με 2/2 βολές πριν η Ολίμπια ρίξει τη διαφορά -για πρώτη φορά μετά από πολλή ώρα- σε μονοψήφιο αριθμό με τον Αλεξαντρόφ (42-34). Ο Σάνι Μπετσίροβιτς με καλάθι στον αιφνιδιασμό έκανε το 42-36 του ημιχρόνου αφού το τρίποντο του Κις στην επόμενη επίθεση του Αμαρουσίου δεν βρήκε στόχο. Με καλάθι του Πελεκάνου το Μαρούσι εκτόξευσε τη διαφορά ξανά στο +10 (48-38) πριν ξεκινήσει η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων με μπροστάρη τον Μπετσίροβιτς.

Ο Σλοβένος γκαρντ μείωσε σε 51-45 με τρίποντο, ο Ματ Γουόλς έβαλε... φωτιά στο παιχνίδι ρίχνοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (51-47) ωστόσο η απάντηση των «κιτρινόμαυρων» ήταν άμεση. Με σερί 9-0 το Μαρούσι προηγήθηκε 61-47 ενώ το τρίποντο του Νάτζφεϊ έριξε στο καναβάτσο τους φιλοξενούμενους, στέλνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο +15 (66-51) στα μέσα της τελευταίας περιόδου. Το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι για το Μαρούσι που διατήρησε τον έλεγχο ως τη λήξη του ματς, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 74-62.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 42-34, 52-47, 74-62
Μαρούσι (Μπαρτζώκας): Μιλόσεβιτς, Κις 6, Πελεκάνος 12, Μπατής, Χόμαν 15, Διαμαντόπουλος 4 (1), Μαυροειδής 8, Καλάθης 4, Νάτζφεϊ 8 (2), Καϊμακόγλου 11, Γκόρντον 6
Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Ζνοβτς): Μπετσίροβιτς 11 (1), Κλόμπουτσαρ, Μπάβτσιτς, Τζόρτζεβιτς, Κικόφσκι 3 (1), Αλεξαντρόφ 10 (2), Βίντμαρ 6 , Μίλατζ 2, Σλόκαρ 5 (1), Γκολούμποβιτς 9, Όζμπολτ 4, Γουόλς 12 (2)