Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2010

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ=ΜΠΡΟΣΕ ΜΠΑΣΚΕΤΣ 70-62

Πανηγυρισμοί στον Πανελλήνιο "Με το δεξί" μπήκε ο Πανελλήνιος στη φάση των "16" του EuroCup. Το σύνολο του Ηλία Ζούρου δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Μπρόσε Μπάσκετς και πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στον 11ο όμιλο με 70-62 επί της γερμανικής ομάδας στο κλειστό του Περιστερίου, σε αγώνα για την 1η ημέρα στη φάση των "16" της διοργάνωσης.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο και τους Ντέιβις, Σμιθ να οδηγούν στην επίθεση, ο Πανελλήνιος, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.25 και τη γραμμή των ελευθέρων βολών, ενώ κυριάρχησε στα ριμπάουντ, μπόρεσε να βάλει τις βάσεις για μία άνετη επικράτηση. Ο «σύλλογος των Ολυμπιονικών» ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (21-15), ενώ στο δεύτερο, με τον Καλαϊτζή να δίνει το έναυσμα (πέτυχε 7 πόντους στη β΄ περίοδο) έτρεξε από το 14΄ (28-23) ένα επιμέρους σκορ 11-2 και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +14 (39-25).

Τα επιθετικά ριμπάουντ και οι... δεύτερες ευκαιρίες συνέβαλαν, ώστε ο Πανελλήνιος να μην απειληθεί ούτε στην τρίτη περίοδο, διάστημα κατά το οποίο χαλάρωσε σε άμυνα και επίθεση. Το σύνολο του Ηλία Ζούρου με σερί 5-0 (λέι απ Βουγιούκα, τρίποντο Ντέιβις) «εκτόξευσε» τη διαφορά στο 22΄ στο +19 (44-25) και στη συνέχεια αρκέστηκε σε συντήρηση δυνάμεων.

Οι Γερμανοί, οι οποίοι τα είχαν με την αστοχία τους, κυρίως από τα 6.25, προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ έσωσαν τον Πανελλήνιο, ο οποίος μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και να μπει στην τελευταία περίοδο στο +13 (50-37). Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία για την ομάδα του Ηλία Ζούρου, η οποία, χωρίς να... ιδρώσει, έφτασε σε μία άνετη νίκη με 70-62.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 39-25, 50-37, 70-62

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 8 (2), Καλαϊτζής 9 (1), Τζόνσεν 5 (1), Σμιθ 14 (2), Πετρουλας, Γεωργαλής, Μπλάκνεϊ 6 (1), Ντέιβις 13 (3 τριπ., 11 ρ.), Βουγιούκας 6, Όστοϊτς 9.
ΜΠΡΟΣΕ ΜΠΑΣΚΕΤΣ: Τέιλορ, Γκόλντσμπερι 6 (2), Μπράουν 4, Σουπούτ 7 (1), Ταντα 4, Γιάκομπσεν 12 (3), Γκάρετ 2, Πλέις 4, Ρόμπερτς 18 (2), Γκαβέλ 3 (1), Ουίρικ 2.