Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2010

Ήττα για τον Άρη στην Ισπανία με 74-72 από την Μπανταλόνα

Ο Άρης γνώρισε την ήττα στην Ισπανία με 74-72 από την Μπανταλόνα, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της 2ης φάσης των ομίλων στο EuroCup. Κορυφαίοι οι Ρίτσαρντσον (17 π.), Κλαρκ (16 π.) και Κακιούζης (11 π., 10 ρ.). Στο άλλο ματς του ομίλου, η Άλμπα Βερολίνου κέρδισε τη Λε Μαν στη Γαλλία με 68-63.
Οι «κίτρινοι» πλήρωσαν το κακό πρώτο δεκάλεπτο, επιτρέποντας στους Καταλανούς να προηγηθούν με 26-11. Κάπως βελτιωμένη παρουσιάστηκε η ομάδα του Μπλατ στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο η απίστευτη ευστοχία της Μπανταλόνα έξω από τη γραμμή των 6,25 (8/12 στο ημίχρονο), έφερε το 48-36 στην ανάπαυλα.
Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά, μειώνοντας μέχρι και στους δύο πόντους (56-54) και μάλιστα είχε ευκαιρία να περάσει μπροστά, αλλά ο Κλαρκ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Οι Ισπανοί έτρεξαν ένα σερί 6-0 στο τέλος του δεκαλέπτου κι έκλεισαν μπροστά στο σκορ με 62-54.
Ο Άρης προσπάθησε για την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να κυμαίνεται στους 5-10 πόντους. Οι «κιτρίνοι» πλησίασαν στο 64-59, αλλά κάποια λανθασμένα σφυρίγματα των διαιτητών έδωσαν ευκαιρία στην Μπανταλόνα να ξεφύγει με 72-61. Οι παίκτες του Μπλατ δεν τα παράτησαν και με σερί 2-11 στο τελευταίο δίλεπτο, «ψαλίδισαν» τη διαφορά (που ίσως αποδειχτική καθοριστική) μέχρι και τους δύο πόντους για το τελικό 74-72.

1ο δεκάλεπτο: 6-2, 11-4, 17-6, 26-11.
2ο δεκάλεπτο: 29-14, 34-16, 37-20, 40-25, 42-33, 48-36.
3ο δεκάλεπτο: 48-39, 52-39, 52-47, 56-54, 62-54.
4ο δεκάλεπτο: 64-54, 64-59, 70-61, 72-63, 72-67, 74-69, 74-72.

Μπανταλόνα (Αλόνσο): Τρίπκοβιτς 13 (2), Βάλτερς 6 (2), Μπουένο 10, Ερνάντεθ 9 (1), Νόρελ 2, Τόμας 4, Κόφι 8, Εγιένκα 3, Τάκερ 11 (3), Φερνάντεζ 6, Μπογκντάνοβιτς 2.
Άρης (Μπλατ): Κλαρκ 16 (4), Μπετς 6, Ρίτσαρντσον 17 (2), Χατζηβρέττας 2, Ντικούδης, Σκορδίλης, Πάουνιτς 5 (1), Κακιούζης 11 (1), Μπάρλος 2, Μάιλς 13 (1).

* Την επόμενη αγωνιστική ο Άρης υποδέχεται τη Λε Μαν (02/02, 21:00), ενώ η Άλμπα Βερολίνου φιλοξενεί την Μπανταλόνα.