Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2010

Μπλατ: Παίρνω την ευθύνη για την ήττα

Ο Ντείβιντ Μπλατ υποστήριξε πως αναλαμβάνει ο ίδιος την ευθύνη για την ήττα ενώ τόνισε πως είναι περίεργο μία ομάδα να υπερτερεί σε όλους τους στατιστικούς τομείς αλλά να χάνει.

Ο προπονητής του Άρη υποστήριξε πως στην αρχή η Μπανταλόνα εκμεταλλεύτηκε την έδρα της ενώ συμπλήρωσε πως η ομάδα του έχει τη δυνατότητα να κερδίσει τον οποιοδήποτε αντίπαλο.

«Μπήκαμε νωθρά στο πρώτο δεκάλεπτο και το πληρώσαμε, καθώς οι αντίπαλοι σούταραν από μακριά και πέτυχαν πολλά καλάθια. Αν είχε ο αγώνας ακόμα 2-3 λεπτά θα ήταν διαφορετικό το αποτέλεσμα. Μπορούσαμε και καταφέραμε να ανατρέψουμε τον αγώνα, αλλά παίξαμε άσχημα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Χάσαμε την ευκαιρία να περάσουμε μπροστά όταν μειώσαμε στο καλάθι, χάνοντας καλάθια. Παίζει σημαντικό ρόλο η ψυχολογία. Δείξαμε όμως χαρακτήρα κόντρα σε μία δυνατή ομάδα, δεν το βάλαμε κάτω. Θα ήμουν πιο χαρούμενος αν κερδίζαμε. Έχουμε την ικανότητα να κερδίσουμε τον οποιονδήποτε. Παίρνω την ευθύνη για την ήττα και πρέπει να βρω τις απαντήσεις. Είναι περίεργο να είσαι πρώτος στα στατιστικά και να χάνεις.

Πρέπει να είμαστε πιο μαχητικοί από το πρώτο λεπτό και πιο συγκεντρωμένοι και αυτό θα το διορθώσουμε με δουλειά. Η Μπανταλόνα εκμεταλλεύτηκε στο πρώτο δεκάλεπτο την έδρα της, αλλά εμείς δείξαμε χαρακτήρα και μειώσαμε τη διαφορά των 15 πόντων που χάναμε. Το καλό είναι ότι παίξαμε καλά για 30 λεπτά. Στα τελευταία λεπτά μειώσαμε στο καλάθι. Θέλαμε η ήττα να μοιάζει με νίκη και τα καταφέραμε»
, δήλωσε χαρακτηριστικά.

Ενώ για τον Μάιλς τόνισε: «Έχει παίξει σε υψηλό επίπεδο, έχει ικανότητες. Χρειαζόμασταν τον Κλαρκ, έκανε καλό παιχνίδι. Έχει προσωπικότητα, ικανότητες. Του είπα του Μάιλς πριν τον αγώνα πως θα ξεκινήσω με τον Κλαρκ και ο Μάιλς μου απάντησε να κάνω αυτό που πρέπει και όποτε τον χρειαστώ θα είναι έτοιμος. Ο Κλαρκ έκανε καταπληκτικό παιχνίδι».