Παρασκευή 22 Οκτωβρίου 2010

Το αποτέλεσμα μετράει

Εκτός έδρας νίκη με 72-56 πέτυχε ο Παναθηναϊκός επί της Βαλένθια, για την 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Ευρωλίγκα. Οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έθεσαν τις βάσεις στη δεύτερη περίοδο και, παρά το αρνητικό τρίτο δεκάλεπτο και τις "χαμηλές πτήσεις" από Σάτο και Μάριτς, επιστρέφουν στην Αθήνα έχοντας πετύχει το στόχο τους. Πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Μάικ Μπατίστ με 13 πόντους, 10 πόντους σημείωσε ο Περπέρογλου, ενώ από 8 πόντους πέτυχαν οι Σάτο, Νίκολας, Τσαρτσαρής και Διαμαντίδης. Για τη Βαλένθια, που αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες, ο Ράφα Μαρτίνεθ σημείωσε 16 πόντους και 15 πρόσθεσε ο Κλάβερ.

Ο Παναθηναϊκός... δυσαρέστησε τη Βαλένθια στο α΄ μέρος. Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, όταν το προβάδισμα άλλαζε "κάτοχο", οι "πράσινοι" έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στην περυσινή νικήτρια του EuroCup. Με τρίποντο ο Στράτος Περπέρογλου διαμόρφωσε το σκορ πρώτης περιόδου (15-17) και έκτοτε ακολούθησε επιμέρους σκορ 12-25 του πρωταθλητή Ελλάδας μέχρι το ημίχρονο (27-42). Το +15 ήταν η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς, απόρροια της καλής άμυνας των παικτών του Ομπράντοβιτς, που είχαν 8 κλεψίματα στο 20λεπτο (μόλις 1 η Βαλένθια). Οι Ισπανοί υπέπεσαν και σε 10 λάθη (2 ο Παναθηναϊκός) στις πρώτες δύο περιόδους. Περπέρογλου, Νίκολας και Μπατίστ ανέλαβαν το σκοράρισμα, ενώ για τη Βαλένθια ξεχώριζαν οι Κουκ, Κλάβερ και Μαρτίνεθ. Αρνητική παρένθεση αποδείχτηκε η τρίτη περίοδος για τον Παναθηναϊκό, διάστημα στο οποίο σημείωσε 13 πόντους και δέχτηκε 20. Μαρτίνεθ, Κλάβερ, Κουκ και Γιαβτόκας "απάντησαν" με επιμέρους σκορ 18-8, ρίχνοντας στους -6 τη διαφορά (45-51) στο 29ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός είχε "μπλοκάρει" σε άμυνα και επίθεση, ο Ρομέιν Σάτο παρέμενε άποντος μέχρι εκείνη τη στιγμή, ενώ ούτε ο Μάριτς απέδωσε τα αναμενόμενα στα περίπου 10 λεπτά που αγωνίστηκε. Μετά το 47-55 στο 30΄, πάντως, ο Ρομέιν Σάτο... αφυπνίστηκε και μαζί αφύπνισε και την ομάδα του με οκτώ δικούς του διαδοχικούς πόντους (53-67), και ενώ ο Ράφα Μαρτίνεθ είχε πετύχει δύο σερί τρίποντα. Στο τέλος, Μπατίστ και Τέπιτς φρόντισαν να διατηρήσουν το προβάδισμα, παρά τις προσπάθειες του Μαρτίνεθ έξω από τα 6.75.

Διαιτητές: Γιούνγκεμπραντ (Φινλανδία), Ταουρίνο (Ιταλία), Χέρτσεγκ (Κροατία)

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 27-42, 47-55, 56-72

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μανουέλ Χουσέιν) : Κουκ 9 (1), Κλάβερ 15 (3), Σιμεόν 2, Λίστσουκ 4, Μαρτίνεθ 16 (3), Πιετρίς 1, Σαβάνοβιτς 4, Φερνάντεθ 2, Γιαβτόκας 3
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς) : Τέπιτς 3, Μάριτς 5, Περπέρογλου 10 (2), Μπατίστ 13, Φώτσης 3, Σάτο 8 (2), Νίκολας 8 (2), Τσαρτσαρής 8, Διαμαντίδης 8 (1), Βουγιούκας 4, Καλάθης 2, Καϊμακόγλου