Κυριακή 17 Οκτωβρίου 2010

Ανατροπή και... όνειρα για Χόφενχαϊμ

Δικαίωμα στο ευρωπαϊκό όνειρο αποκτά η Χόφενχαϊμ με τη μέχρι στιγμής πορεία της στο γερμανικό πρωτάθλημα. Στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η όγδοη αγωνιστική της Bundesliga, επικράτησε 3-2 της Γκλάντμπαχ και σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση με 14 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μπομπαντίγια στο 13’, ωστόσο στο 46’ ο Μπα και στο 67’ ο Άντερσον με αυτογκόλ έφεραν τα πάνω-κάτω για τους γηπεδούχους, που στο 62’ απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Αράνγκο για χτύπημα σε αντίπαλο. Στο 81’ η Γκλάντμπαχ έχασε και τον Σάχτεν, που ανέτρεψε τον Μπα που βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ και ο Σαλίχοβιτς με πέναλτι έγραψε το 3-1. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ιντρίσου μείωσε στο τελικό 3-2.