Κυριακή 17 Οκτωβρίου 2010

Football League: «Τσίμπησε» ξανά ο ΟΦΗ

Την τρίτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια με τον Νίκο Αναστόπουλο στον πάγκο πέτυχε ο ΟΦΗ. Η κρητική ομάδα πέρασε νικηφόρα από τα Τρίκαλα επικρατώντας με σκορ 1-0 της ομώνυμης ομάδας για την έκτη αγωνιστική της Football League και «έπιασε» στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας τον ΠΑΣ Γιάννινα, που αγωνίζεται αύριο.

Το «χρυσό» γκολ σημείωσε στο 49ο λεπτό της αναμέτρηση ο Γκουέι. Παράλληλα, ο ΟΦΗ έβαλε τέλος σε ένα μεγάλο σερί της θεσσαλικής ομάδας, που δεν είχε χάσει στην έδρα της τα τελευταία 2,5 χρόνια και συγκεκριμένα για 42 συνεχόμενα παιχνίδια (38 νίκες και 4 ισοπαλίες).

Από εκεί και πέρα, εμφατική ήταν η πρώτη νίκη του Λεβαδειακού στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα της Βοιωτίας συνέτριψε 4-0 τον Εθνικό Αστέρα χάρη σε δύο τέρματα του Μπάρκογλου, ενώ από μια φορά σκόραραν Ζαχάρια και Πόποβιτς. Το πειραϊκό ντέρμπι ανάμεσα στον Εθνικό και τον Ιωνικό, ανέδειξε νικητή τον φιλοξενούμενο, που έφτασε επίσης στην πρώτη του νίκη.

Το γκολ που χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα της Νίκαιας πέτυχε ο Άλβες, έξι λεπτά πριν το φινάλε. Το άλλο τέρμα πέτυχε ο Μαρσέλο, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά ο Περέϊρα. Τέλος, στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας παρέμεινε η Καλλιθέα, που γνώρισε μια ακόμη ήττα (τέταρτη σε έξι αγώνες) αυτή τη φορά από την Ηλιούπολη με σκορ 2-0. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Ηλιόπουλος και Κάμπας.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Δευτέρα (18/10) με το ντέρμπι κορυφής ΠΑΣ Γιάννινα-Παναιτωλικός (19:00 - Conn-X), ενώ στο πρόγραμμα υπάρχει και η αναμέτρηση Πιερικός-Βέροια (18:00).