Τρίτη 25 Ιανουαρίου 2011

Και πως να χάσει!

Μέχρι το 72' η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν κοντά στην πρώτη της ήττα, αλλά το 2-0 από την Μπλάκπουλ έγινε 3-2 για την ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον! Στο «Μπλούμφιλντ Ρόουντ», η Μπλάκπουλ κυριάρχησε πλήρως στο πρώτο μέρος και με γκολ των Κάθκαρτ και Κάμπελ προηγήθηκε με 2-0 και έδειχνε έτοιμη για την μεγάλη έκπληξη! Η Γιουνάιτεντ ήταν εκτός τόπου και χρόνου μέχρι και το 66' όταν βγήκε ο Ρούνεϊ και μπήκε ο Τσικαρίτο. Από εκείνο το σημείο και μετά τα πράγματα άλλαξαν πλήρως! Ο Μπερμπάτοφ από κοντά μείωσε στο 72' και ο Μεξικανός δύο λεπτά αργότερα με πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσια! Η ψυχολογία ήταν με το μέρος των φιλοξενούμενων και στο 88' πέτυχαν την ανατροπή, με τον Μπερμπάτοφ να σκοράρει για δεύτερη φορά (πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με 19 γκολ) και να κάνει το 3-2. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε στα δέκα λεπτά των καθυστερήσεων (λόγω του σοβαρού τραυματισμού του Ράφαελ) και έτσι η Γιουνάιτεντ πέτυχε μία ακόμα μεγάλη ανατροπή!

Δεύτερη σερί νίκη, για πρώτη φορά φέτος, για την Άστον Βίλα που πέρασε από το «DW Stadium» κερδίζοντας με 2-1 την Γουίγκαν. Οι «χωριάτες» προηγήθηκαν με 2-0 έπειτα από τα γκολ των Αγκμπονλαχόρ στο 50' και του Άσλει Γιάνγκ στο 61' με πέναλτι, οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Μακάρθι στο 80' και είχαν ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, όμως η Βίλα κράτησε τη νίκη που της επέτρεψε να ξεφύγει ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, εκεί όπου εξακολουθεί να βρίσκεται η Γουίγκαν.

Μπλάκπουλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3
(15' Κάθκαρτ, 43' Κάμπελ - 72', 88' Μπερμπάτοφ, 74' Τσικαρίτο)
Γουίγκαν-Αστον Βίλα 1-2 (80' Μακάρθι - 50' Αγκμπονλαχόρ, 61' πεν. Ασλει Γιανγκ)