Δευτέρα 21 Φεβρουαρίου 2011

Όσο έχεις Μέσι διάβαινε…

Ακόμα και στην κακή της μέρα, ακόμα και όταν οι παίκτες της δεν μπορούν να σκοράρουν ως συνήθως, η Μπαρτσελόνα διαθέτει τον άσο στο μανίκι που δεν είναι άλλος από τον Λίονελ Μέσι. Ο Αργεντινός έδωσε ακόμα μία νίκη, 2-1 με τη Μπιλμπάο, παρότι οι Βάσκοι άντεχαν σθεναρά.

Ο Νταβίντ Βίγια άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό και έδειξε πως η ομάδα του δεν θα δυσκολευτεί να πάρει το τρίποντο, όμως οι παίκτες της Αθλέτικ απέδωσαν καλά στη συνέχεια και ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στο 50’ από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιραόλα.

Τα λεπτά περνούσαν και η δεύτερη διαδοχική γκέλα για τους «μπλαουγκράνα» δεν φάνταζε απίθανή. Ο Λίονελ Μέσι όμως, με την αύρα του και μόνο είναι ικανός να πάρει ένα ματς, όπως και έκανε. Ο διεθνής επιθετικός έβαλε εκ νέου μπροστά την ομάδα του στο 78’ και το +5 από τη Ρεάλ Μαδρίτης παρέμεινε…