Πέμπτη 10 Μαρτίου 2011

Προσγείωση στην... Μπράγκα!

Λίγες μέρες μετά την τριάρα στην Γιουνάιτεντ, η Λίβερπουλ προσγειώθηκε απότομα με ήττα (1-0) από την Μπράγκα στην Πορτογαλία για τους «16» του Europa League. Νίκη Βιγιαρεάλ στο Λεβερκούζεν (2-3)!
Έγραψαν ιστορία
Η Λίβερπουλ, χωρίς τον Στίβεν Τζέραρντ, ξεκίνησε το παιχνίδι με αμυντικούς προσανατολισμούς και οι γηπεδούχοι της Μπράγκα, είχαν μια ελαφριά υπεροχή. Στο 18’ όμως, ο Σωτήρης Κυριάκος έκανε ένα καθυστερημένο τάκλιν στον Μοσορό εντός περιοχής και ο διαιτητής Γκουμιενί από το Βέλγιο, έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Άλαν, δε λάθεψε από την «άσπρη βούλα» και πέτυχε το 100ο γκολ της Μπράγκα στις διεθνείς διοργανώσεις, ενώ στη συνέχεια, ο αγώνας κύλησε μέχρι το ημίχρονο, σχεδόν χωρίς υποψία ευκαιρίας. Στο δεύτερο μέρος και με την είσοδο στον αγώνα του Κάρολ, η Λίβερπουλ πίεσε την εστία του Αρτούρ περισσότερο, αλλά όποιες προσπάθειες έκανε να φτάσει προς το τέρμα της Μπράγκα, εξουδετερώνονταν από τους γηπεδούχους. Το σκορ έμεινε στο 1-0 και οι Πορτογάλοι πανηγύρισαν ίσως την μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας τους. Μπράγκα (Ντομίνγκος Πατσιέντσια): Άρτουρ, Α. Ροντρίγκες, Κακά, Μοσορό (Παουλάο), Πάουλο Σέζαρ (Μπαρμπόσα), Μιγκέλ Γκαρσία, Λίμα (Μεγιόνγκ), Σαλίνο, Σίλβιο, Άλαν, Ούγκο Βιάνα

Λίβερπουλ (Κένι Νταλγκλίς): Ρέινα, Τζόνσον, Σκρτελ, Κυργιάκος, Κάραχερ, Μεϊρέλες, Σπίρινγκ, Πόουλσεν (Κάρολ), Τζ. Κόουλ, Λούκας, Κάουτ
Τους έδωσαν… ασπιρίνες
Στο «Μπάι Αρίνα», οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και στο 19’ ο Ντερτιγιόκ έχασε μια καλή ευκαιρία. Η υπεροχή των γηπεδούχων «καρποφόρησε» τελικώς, όταν ο Κάντλετς με ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ στο 33’ για τη Λεβερκούζεν. Η Βιγιαρεάλ έδειχνε ακίνδυνη, μέχρι και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 42’, όταν και σε μια αντεπίθεση των «κίτρινων υποβρυχίων», ο Μαρτσένα βρήκε τον Ρόσι και ο Ιταλός με ψύχραιμο πλασέ, ισοφάρισε. Το γήπεδο της Μπάγερ, «πάγωσε» στο 70’, όταν ο νεοεισερχόμενος Νιλμάρ έκανε το 1-2 με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Κάστρο ισοφάρισε για τις «ασπιρίνες», ένα λεπτό μετά. Οι γηπεδούχοι, έκλεισαν τους Ισπανούς στα καρέ τους μέχρι το τέλος, αλλά σε μια νέα αντεπίθεση της ομάδας του Γκαρίδο στις καθυστερήσεις, ο Νιλμάρ νίκησε και πάλι τον Άντλερ, για το 2-3 και τη μισή νίκη-πρόκριση της Βιγιαρεάλ, μέσα στη Γερμανία.

Λεβερκούζεν (Γιουπ Χάινκες): Άντλερ, Σβάαμπ, Ράιναρτζ, Κάντλετς, Βίντα, Ρόλφες (Μπέντερ), Αουγκούστο, Σαμ (Γιόργκενσεν), Κάστρο, Βιδάλ, Ντερντιγιόκ (Κίσλινγκ)

Βιγιαρεάλ (Χουάν Κάρλος Γκαρίδο): Ντιέγκο Λόπεθ, Μάριο, Μουσάτσιο, Γκονσάλο, Μαρτσένα, Μουμπάρακ (Καθόρλα), Μπρούνο, Καταλά, Μπόρχα Βαλέρο, Ρόσι (Νίλμαρ), Μάρκο Ρουμπέν (Οριόλ)
«Δάγκωσαν» τις «αρκούδες»
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεκίνησε «φουριόζα» το ματς και έκλεισε τους Πορτογάλους από το ξεκίνημα. Με τον Χόντα οργανωτή και τον Βάγκνερ «αιχμή του δόρατος», οι Ρώσοι απείλησαν στο 15’ και το 23’, ενώ η Πόρτο έδειξε σημάδια βελτίωσης προς το τέλος του ημιχρόνου, όταν και απείλησε με τον Φαλκάο. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να «πυροβολούν» την εστία του Έλτον, αλλά η Πόρτο έδειχνε να αντέχει την πίεση και το πολικό κρύο. Η στιγμή του αγώνα, όμως, έγινε στο 71’, όταν και ο Φρέντι Γκουαρίν, με δεξί σουτ εκτός της περιοχής του Ακινφέεφ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρώσου και «έγραψε» το 0-1 για τους «δράκους», που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα στο Λουζνίκι.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Λιονίντ Σλούτσκι): Ακινφέεφ, Σεμπέρας, Ιγκνάσεβιτς, Β. Μπερεζούτσκι, Ναμπάμπκιν, Χόντα (Τόσιτς), Μαμάεφ, Σενίκοφ, Ντζαγκόεφ, Ντουμπία (Νέτσιντ), Βάγκνερ Λοβ

Πόρτο (Αντρέ Βίλας Μπόας): Έλτον, Φουσίλε, Οταμέντι, Ρολάντο, Σαπουνάρου, Γκουαρίν (Σόουζα), Μουτίνιο, Φερνάντο, Χ. Ροντρίγκες (Βαρέλο), Χουλκ (Κ. Ροντρίγκες), Φαλκάο
Ραντεβού στη Γλασκώβη
Πολύ δυνατά μπήκε στον αγώνα η Αϊντχόφεν στο «Φίλιπς Στάντιον» και έκλεισε τη Ρέιντζερς στα καρέ της από τα πρώτα, κιόλας, λεπτά. Ο Ούγγρος Ντζούτζακ στο 14’, στο 22’ και στο 27’ απείλησε την εστία του Αλεξάντερ, ενώ Μπέργκ και Λενς ήταν μόνιμες πηγές κινδύνους για τους Σκωτσέζους. Η «λευκή» ισοπαλία, τελικά έμεινε στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Γλασκόβης συνέχισε να αμύνεται μαζικά, κλείνοντας τους χώρους στους Ολλανδούς, που έχασαν δυο καλές φάσεις με τον Μαρτσέλο στο 71’ και τον Ντζούτζακ στο 82’, προσπάθησαν μέχρι το τέλος να πετύχουν το γκολ της νίκης, αλλά η Ρέιντζερς κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία με 0-0, που της δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης.

Αϊντχόφεν (Φρεντ Ρούτεν): Ίσακσον, Μαρσέλο, Μανόλεφ, Μπούμα, Πίτερς, Χάτσινσον, Ένχελαρ, Λενς, Ντζούτζακ, Μπεργκ (Κούβερμαρς), Τοϊβόνεν (Μπακάλ)

Ρέιντζερς (Γουόλτερ Σμιθ): Αλεξάντερ, Γουίρ, Γουίτακερ, Μπουχέρα, Λάφερτι (Γουίλντ), Μπάρτλεϊ, Φόστερ, Ντέιβις, Εντού, Ντιούφ (Βάις), Χάτον