Τρίτη 16 Αυγούστου 2011

Προβάδισμα για Άρσεναλ, σοκ για Κοπεγχάγη!

Παίρνοντας προβάδισμα από νωρίς, αλλά ρισκάροντας σε πολλές περιπτώσεις, η Άρσεναλ επικράτησε με 1-0 της Ουντινέζε και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στους ομίλους. Την έκπληξη η Πλζεν, 3-1 μέσα στην Κοπεγχάγη, νίκη με ανατροπή για Λιόν.

Ένα γκολ του Θίο Γουόλκοτ στο 4ο μόλις λεπτό ήταν αρκετό για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ να πάρει αυτό που ήθελε κόντρα στην Ουντινέζε. Η «πληγωμένη» τόσο σε έμψυχο δυναμικό, όσο και εγωισμό, αγγλική ομάδα, ήθελε πάση θυσία τη νίκη, προκειμένου να σβήσει κάπως τα κακώς κείμενα των τελευταίων ημερών, από την απώλεια Φάμπρεγκας, τη διαφαινμόμενη φυγή Νασρί και τη γκέλα στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «κανονιέρηδες» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά έδειξαν αδυναμίες στην άμυνα. Η επέμβαση του Χαντάνοβιτς στο 90' σε σουτ του Γουόλκοτ έδωσε ελπίδες ενόψει επαναληπτικού στις «ζέβρες», οι οποίες είχαν και δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο.