Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου 2011

Αρχ-Άγγελος... Χαριστέας!!

Με γκολ-τακουνάκι (!) του Άγγελου Χαριστέα στο 74` ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο Αγρίνιο, στο εξ αναβολής ματς της 1ης αγωνιτικής, παίρνοντας την πρώτη του νίκη στη Super League!
Αρχ-Άγγελος... Χαριστέας!
Πάντως, το τελικό αποτέλεσμα αδικεί τους Αρκάδες, οι οποίοι είχαν τις ευκαιρίες, ιδίως μετά το 1-0 για να φύγουν με το βαθμό, αλλά αυτή τη φορά σε αντίθεση με το ματς με τον Πανιώνιο η τύχη ήταν με τους γηπεεδούχους.
Μοιρασμένα τα πράγματα
Ο Αστέρας μπήκε καλύτερα στο ματς και στο πρώτο κιόλας 10λεπτο είχε δυο καλές φάσεις για γκολ (3` Αρσενίεβιτς, 4` Τσαμπούρης), αλλά μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων, ο Παναιτωλικός έκλεισε τους χώρους και πίεσε ψηλά φτάνοντας στην περιοχή του Χακόμπο.
Οι Αγρινιώτες στο 29` με τον Καραμαλίκη δεν μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ, όπως και ο Λαδάκης στο επόμενο λεπτό που από καλή θέση είχε κεφαλιά άουτ. Εν τέλει, ο Παναιτωλικός έκλεισε καλύτερα το πρώτο μέρος, καθώς πίεσε και στο 44` ο Καραμαλίκης έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων, καθώς από τη μικρή περιοχή σούταρε άουτ.
Ο Άγγελος του Αγρινίου!
Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός μπήκε πάλι με σκοπό να ελέγξει το ματς, είχε την κατοχή, όμως δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Χακόμπο. Όλα αυτά ως το 74`, όταν οι Αγρινιώτες έκρυψαν την μπάλα, ο Καμαρά έβγαλε από δεξιά στον Χαριστέα και ο 31χρονος φορ με τακουνάκι έκανε το 1-0!
Ο Αστέρας ξύπνησε μετά το 1-0, χάνοντας δυο καταπληκτικές ευκαιρίες με Λαδάκη και Χούλι μέσα σε δυο λεπτά. Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ γύρισαν πίσω δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να βγουν στην επίθεση και μάλιστα αυτό φώναζε συνέχεια και ο Τεννές, να μην γυρίσουν δηλαδή οι παίκτες του. Μ` αυτά και μ` αυτά, πάντως, το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 1-0!
Το φιλμ του αγώνα
90+3` Λήξη του αγώνα
86` Kίτρινη στον Αργυρόπουλο
80` Κίτρινη στον Μπαρτολίνι
78` Ο Χούλι δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ-α-τετ τον Τζενάμο, μετά το λάθος του Εντζεγκουέλε!
74` Ο Χαριστέας με τακουνάκι ανοίγει το σκορ στο Αγρίνιο  από σέντρα του Καμαρά από τα δεξιά!
69` O Mουμίν στη θέση του Σιόντη
64' Ο Μπακασέτας στη θέση του Αρσενίεβιτς
63' Σουτ Ενζεγκουέλεέξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι
55' Σουτ Ρότσα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Χακόμπο
53' Κίτρινη στον Εζενγκουέλε
53' Ο Κούσας στη θέση του τραυματία Μπουμάλ
53` Kίτρινη στον Εντζεγκουέλε
51' Ο Σέσμα στη θέση του Εγκον
49' Σουτ Καμαρά έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Χακόμπο
47' Κίτρινη στον Αναστασιάδη για φάουλ στον Χούλι
46' Ο Καμαρά στη θέση του Καραμαλίκη
46' Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου
45+2` Λήξη του πρώτου μέρους
44` Ο Χαριστέας βρήκε τον Καραμαλίκη στην περιοχή, το σουτ του τελευταίου, άουτ
40` Κίτρινη στον Σιόντη
36` Κίτρινη κάρτα σε Καραμαλίκη και Πιπίνη
30` O Λαδάκης έπιασε την κεφαλιά αφύλακτος μετά από κόρνερ, η μπάλα πέρασε άουτ
28` Κεφαλιά του Καραμαλίκη από καλή θέση μπλόκαρε ο Χακόμπο
20` Στη θέση του Χουανίτο ο Λαδάκης
13` Ο Χαριστέας γύρισε με κεφαλιά την μπάλα στο ύψος του πέναλτι αλλά ο Θεοδωρίδης δεν έπιασε καλά το σουτ
4` Καλό σουτ του Τσαμπούρη, λίγο άουτ
3` Ο Χούλι έβγαλε δεξιά στον Αρσενίεβιτς, αλλά ο Τζενάμο βγήκε έγκαιρα και απεσόβησε τον κίνδυνο