Τρίτη 6 Νοεμβρίου 2012

MLS: Οι Έρθκουεϊκς ξαναχτύπησαν! (videos)

Για μία ακόμα φορά, οι Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς πέτυχαν γκολ στις καθυστερήσεις και στην προκειμένη επικράτησαν με 1-0 των Λος Άντζελες Γκάλαξι στον πρώτο ημιτελικό της δυτικής περιφέρειας του MLS.
Μία ωραία εκτέλεση φάουλ του Βίκτορ Μπερνάντεζ στο 94ο λεπτό έκρινε τον νικητή της αναμέτρησης. Πλέον οι «σεισμοί» έχουν σημαντικό πλεονέκτημα ενόψει του επαναληπτικού, αν και πέρασαν δύσκολες στιγμές στην «πόλη των αγγέλων». Αντίθετα οι Γκάλαξι δείχνουν σημάδια διάλυσης, καθώς ο Ντέιβιντ Μπέκαμ παρουσίασε εκ νέου τάσεις φυγής, ενώ ο Λάντον Ντόνοβαν φαίνεται πως θέλει να μείνει εκτός… ποδοσφαίρου για κάποιο χρονικό διάστημα.
Προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό της Ανατολής πήραν οι Χιούστον Ντάιναμο καταβάλλοντας με 2-0 την Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι. Ο Άνταμ Μόφατ σκόραρε με κεφαλιά στο πρώτο ημίχρονο και ο Ουίλ Μπρούιν στο δεύτερο. Στο 34ο λεπτό, πάντως, ο Σι Τζέι Σάπονγκ απώλεσε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει.