Τρίτη 6 Νοεμβρίου 2012

Αργεντινή: Τέσσερα σερί για τη Λανούς! (videos)

Η Λανούς επικράτησε με 2-0 της Ιντεπεντιέντε στο κλείσιμο της 13ης αγωνιστικής της αργεντίνικης Inicial και άφησε τους «ελ ρόχο» στη ζώνη του υποβιβασμού.
Αμφότερες οι ομάδες είχαν σερί τριών νικών, αλλά η Ιντεπεντιέντε ήταν αυτή που λύγισε. Άλλωστε ο Σίλβιο Ρομέρο άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό. Στο 80ό ο Γκονζάλο Καστιγέχος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και πιστοποίησε τη νίκη της Λανούς, που βρέθηκε τέσσερις βαθμούς μακριά από την πρώτη θέση της Inicial.
Με τυχερό γκολ του Αλεχάντρο Ντονάτι στο 88ο λεπτό, η Τίγκρε πήρε εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 από τη Ρασίνγκ Κλουμπ. Ο πρώην τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Σεμπάστιαν Σάχα, ήταν ο πρωταγωνιστής του ματς, αλλά δεν απέτρεψε το τέρμα των γηπεδούχων. Ακολούθησε και αποβολή του Κλαούντιο Κορβαλάν στο 90ό λεπτό για τους «ακαντέμια», που είχαν προηγηθεί στο 43ο λεπτό με τον Μπρούνο Ζουκουλίνι.
4
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.