Δευτέρα 19 Μαΐου 2014

«Καυτή» σε… λάθος μέρα!

Η Μπαρτσελόνα σε αντίθεση με τον ημιτελικό, ήταν σοβαρή και έφτασε εύκολα στη νίκη με 93-78 επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που της έδωσε την τρίτη θέση στο Final 4 της Ευρωλίγκας.

«Καυτή» σε… λάθος μέρα
Ο μικρός τελικός στα Final 4 της Ευρωλίγκας συνεχίζει να γίνεται, παρά τις κατά καιρούς ενστάσεις, αφού δεν εξυπηρετεί σε τίποτε. Σε αυτόν του Μιλάνου, που ήταν επανάληψη του περυσινού στο Λονδίνο, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 93-78 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, παίρνοντας, αν μπορεί να το πει κανείς έτσι, ρεβάνς για την ήττα στην αγγλική πρωτεύουσα.

Κορυφαίος των «μπλαουγκράνα» ήταν ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο, που πέτυχε 20 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Λάμπε, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 17. Ο Κώστας Παπανικολάου είχε 7 πόντους, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 19:41. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σάσα Κάουν με 13 πόντους και ακολούθησε ο Κρίστιτς με 11.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε πιο… φουριόζα στο παιχνίδι και στο πρώτο δίλεπτο προηγήθηκε 8-2, αλλά γρήγορα η Μπαρτσελόνα «μάζεψε» τη διαφορά (13-16) στο έκτο λεπτό. Οι άμυνες των δύο ομάδων ήταν πέραν του δέοντος χαλαρές και σε κάποιες στιγμές, νόμιζε κανείς ότι επρόκειτο για παιχνίδι προετοιμασίας. Αυτό, άλλωστε, μαρτυρά και το 21-24, που ήταν το σκορ στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Κάουν και Κρίστιτς από πλευράς Ρώσων και Νάχμπαρ και Τόμιτς από πλευράς «μπλαουγκράνα» ήταν αυτοί που μπήκαν «ζεστοί» στον μικρό τελικό.

Με τους Ναβάρο και Λάμπε να παραλαμβάνουν την σκυτάλη, η Μπαρτσελόνα «πάτησε γκάζι» στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και με σερί 23-11, πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα στον αγώνα (44-35) στο 16’. Η ΤΣΣΚΑ αφυπνίστηκε και με δικό της σερί 12-6, επέστρεψε στο παιχνίδι και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με μικρή διαφορά σε βάρος της, όπως δείχνει το 50-47 του ημιχρόνου.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κρατήθηκε κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, αλλά ο Ναβάρο παρέμενε «καυτός», αφού με προσωπικούς πόντους, έδωσε «αέρα» 10 πόντων (67-57) στη Μπαρτσελόνα στο 28ο λεπτό. Οι παίκτες των δύο ομάδων, παρά την απογοήτευση, προσπαθούσαν να ευχαριστήσουν τον κόσμο που είχε πάρει θέση στις κερκίδες και το κατάφεραν με αρκετές ωραίες φάσεις. Μετά από 30 λεπτά αγώνα, η Μπαρτσελόνα διατηρούσε το προβάδισμα με 69-64.

Οι «μπλαουγκράνα» είχαν τον έλεγχο και διατηρούσαν τη διαφορά στα επίπεδα των πέντε και οχτώ πόντων στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ενώ με τρίποντο του Χουέρτας έφτασαν στο +12 (82-70) και λίγο αργότερα στο +15 (85-70), που ήταν η μεγαλύτερη του αγώνα, με τέσσερα λεπτά να απομένουν για το φινάλε. Στο τέλος, οι παίκτες της ρωσικής ομάδας τα παράτησαν στην κυριολεξία και η Μπαρτσελόνα έφτασε στη νίκη με τελικό σκορ 93-78.

Δεκάλεπτα: 21-24, 50-47, 69-64, 93-78.

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Πασκουάλ): Ντόρσεϊ 9, Σάδα 2, Χουέρτας 7, Αμπρίνες 3, Ναβάρο 20, Τοντόροβιτς, Παπανικολάου 7, Εζόνια 5, Όλεσον 8, Λάμπε 17, Νάχμπαρ 9, Τόμιτς 6.

TΣΣΚΑ Μόσχας (Ετόρε Μεσίνα): Τεόντοσιτς 6, Μίτσοφ 7, Φριτζόν 7, Πάργκο 9, Κρίστιτς 11, Γουίμς 8, Ζοζούλιν, Βοροντσέβιτς 7, Σουκόβτσοφ, Κάουν 13, Χριάπα 2, Χάινς 8.

Διαιτητές: Λοτερμόζερ (Γερμανία), Ρότσα (Πορτογαλία), Νουράν (Τουρκία) Πηγή: sport-fm.gr