Δευτέρα 19 Μαΐου 2014

Πρωταθλήτρια η Ρίβερ!!

Ύστερα από 6 χρόνια οι «μιγιονάριος» κατέκτησαν τίτλο, αφού επικράτησαν 5-0 της Κίλμες στον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής

Πρωταθλήτρια η Ρίβερ
Για πρώτη φορά μετά την Κλαουσούρα του 2008, η Ρίβερ Πλέιτ, κατάφερε να πανηγυρίσει την κατάκτηση τίτλου, αφού την τελευταία αγωνιστική, εμφανίστηκε σαρωτική και «γάζωσε» με 5-0 την Κίλμες. Η Ρίβερ άνοιξε γρήγορα το σκορ με τον Καβενάγκι στο 10ο λεπτό, ενώ στο 25ο ο Μερκάδο, έκανε το 2-0. Με πολύ ωραίο σουτ στο 64ο λεπτό, ο πρώην ερυθρόλευκος Λεντέσμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, στο 71ο ο Καβενάγκι έκανε το 4-0, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Τεόφιλο Γκουτιέρεζ στο 89ο.

Την ίδια στιγμή η Εστουδιάντες γνώριζε την ήττα από την Τίγκρε με 2-1, παρά το γεγονός πως προηγήθηκε με τον Καρίγιο στο 24ο, αφού ο Ιταμπέλ στο 43ο έκανε το 1-1, ενώ ο Γοδόι στο 48ο διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Η Μπόκα Τζούνιορς, με γκολ του Ακόστα στο 13ο λεπτό επικράτησε εκτός έδρας της Χιμνάσια Λα Πλάτα.

Στα άλλα ματς της τελευταίας αγωνιστικής η Κολόν επικράτησε 2-1 της Ολίμπο, η Γοδόι 2-1 της Ρασίνγκ Κλουμπ, ενώ η Ατλέτικο Ραφαέλα, επικράτησε εκτός έδρας 2-1 της Άρσεναλ Σαραντί.