Σάββατο 13 Ιουνίου 2015

Τους «πάγωσε» ξανά η τρελο-Ισλανδία!!

Δεν αστειεύονται. Θέλουν Euro και το παλεύουν μέχρι τέλους για το εισιτήριο. Η Ισλανδία πήρε το ντέρμπι 2-1 με τους Τσέχους και ανέβηκε πρώτη. Ξανά στο κόλπο πρόκρισης Ολλανδία (2-0 την Λετονία).

Τους «πάγωσε» ξανά η τρελο-Ισλανδία
Η… υπέρβαση έχει γίνει συνήθεια για τους Ισλανδούς.

Στο «κρύο» Ρέικιαβικ έγινε ακόμη ένα βήμα για την πρόκρισή τους στα τελικά του Euro 2016, αφού πήραν το ντέρμπι με τους Τσέχους με σκορ 2-1 και ανέβηκαν στην 1η θέση. Παρότι ο Ντοκάλ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, η Ισλανδία αντέδρασε και με τέρματα των Γκούναρσον (60’) και Σίγκμπορσον πήρε ακόμη ένα «χρυσό» τρίποντο.

Η ήττα των Τσέχων ξαναέβαλε στο κόλπο της απευθείας πρόκρισης την Ολλανδία. Οι «οράνιε», αν και ζορίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο, πέρασαν από την έδρα της Λετονίας με σκορ 2-0. Σκόρερ για την ομάδα του Χίντινγκ, που μείωσε στο -3 από την 2η θέση, ήταν οι Βαϊνάλντουμ και Ναρσίνγκ.

Λίγο νωρίτερα, η Τουρκία τα… βρήκε μπαστούνια στο Καζακστάν, όμως ο Αρντά Τουράν με γκολ στο 83ο λεπτό έκανε το 1-0, που διατήρησε την ομάδα του στο κόλπο της 3η θέσης (-2 απ’ την Ολλανδία)