Είμαστε ακόμα ζωντανοί!!

Αυτή η Ελλάδα δεν φοβάται τίποτα! Με κατάθεση ψυχής η Εθνική βόλεϊ ανδρών πέτυχε μια ακόμα ανατροπή κόντρα στη Σλοβακία και έμεινε ζωντανή στην διεκδίκηση της πρόκρισης στο Final-4 του World League.

Είμαστε ακόμα ζωντανοί!
Κωνσταντίνος Χατζηδημητρίου

Με έναν… σεληνιασμένο Δημήτρη Τζούριτς να σημειώνει 30 πόντους με 60% αποτελεσματικότητα η Εθνική Ανδρών πραγματοποίησε σπουδαία ανατροπή επικρατώντας με 3-2 (25-14, 25-17, 16-25, 19-25, 10-15) σετ της Σλοβακίας μπροστά σε 3.500 κόσμο στο «Αλεξάνδρειο Μέλαθρο».

«Κλειδί» της νίκης ήταν η είσοδος του Θανάση Πρωτοψάλτη αντί του Ραφαήλ Κουμεντάκη στο τέλος του 2ου σετ, παίρνοντας φανέλα βασικού μέχρι το φινάλε.

Η Εθνική επέστρεψε για δεύτερη φορά κόντρα στην Σλοβακία από το 0-2 σε αυτό το Παγκόσμιο Λιγκ και για 3η στη φετινή διοργάνωση, αφού το έκανε και κόντρα στο Μεξικό.

Πλέον η Ελληνική ομάδα χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ αύριο (21:00) κόντρα στην Κίνα για να πανηγυρίσει την πρόκριση της στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης.

Η βαθμολογία
1. Κίνα 12
2. Ελλάδα 10
3. Σλοβακία 7
4. Μεξικό 1

inner

1ο σετ: Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλά με δύο άσσους από Τζούριτς και Φράγκο (0-1 και 3-4), αλλά οι Σλοβάκοι έφτιαξαν την υποδοχή τους και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ (10-6) με σερί 4-0.
Η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να αντιδράσει με την… ψαλίδα του σκορ να ανοίγει κι άλλο (17- 10) και το πρώτο σετ να βρίσκει νικητές τους Σλοβάκους με 25- 14. Λάθη στην υποδοχή και κακές επιλογές στην επίθεση στοίχισαν στην Εθνική ομάδα.

inner

2ο σετ: Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Σωτήρης Δρίκος ξεκίνησε τον Πρωτοψάλτη αντί του Κουμεντάκη στη θέση του ακραίου και η Ελλάδα έδειξε σημάδια βελτίωσης. Προηγήθηκε 2-5 και 4-7 με τον Τζούριτς να «εκτελεί». Ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα με εντυπωσιακό ατομικό μπλοκ έκανε το 5-9 για την ελληνική ομάδα που είχε πλέον με το μέρος της την ψυχολογία. Ωστόσο η Σλοβακία ανέκαμψε και η Εθνική έδειξε και πάλι τα άσχημα σημάδια του 1ου σετ. Οι φιλοξενούμενοι αρχικά ισοφάρισαν 13-13 και στη συνέχεια πήραν προβάδισμα 14-13 με επιμέρους σκορ 9- 4! Η Ελλάδα ισοφάρισε 15-15, αλλά ένα λάθος σερβίς του Πρωτοψάλτη και μία άουτ επίθεση του Φράγκου, έδωσαν ξανά πλεονέκτημα (17-15) στους Σλοβάκους και ανάγκασαν τον Ομοσπονδιακό τεχνικό να καλέσει τάιμ άουτ, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στην εξέλιξη του αγώνα (21- 15). Μετά το 6-0 σερί οι Σλοβάκοι διαχειρίστηκαν με ευκολία τη διαφορά και έφτασαν εύκολα στο 25-17.

3ο σετ: Το ξεκίνημα ήταν πάλι καλό για την Ελλάδα (3-5) και σε αυτό το σετ. Με τον Πρωτοψάλτη να παίρνει την επίθεση και τον άσσο η Εθνική πέρασε και πάλι μπροστά (9-10). Με νέο άσσο αυτή την φορά του Τζιουμάκα η Ελλάδα έφτασε στο 10-12, ενώ εκμεταλλευόμενη το λάθος στην υποδοχή των Σλοβάκων έφτασε στο +3 (10-13). Με δύο εντυπωσιακούς άσσους του Φράγκου, η Εθνική ξέφυγε με 13-18 και έγινε το φαβορί για την κατάκτηση του σετ. Με τον Έλληνα ακραίο στη γραμμή του σερβίς η Εθνική πραγματοποίησε σερί 5-0 και έφτασε στο 13-21 και εύκολα στο 16-25 για το 2-1.

inner

4ο Σετ: Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την Ελλάδα και στο 4ο σετ, αφού προηγήθηκε 4-1 με τον Τζούριτς στο σερβίς. Η Εθνική κράτησε το προβάδισμα (5-7) και έφτασε πρώτη (7-8) στο τεχνικό ταιμ άουτ. Με καλές τοποθετήσεις στο μπλοκ η Ελλάδα κατάφερε να οδηγήσει σε λάθη την αντίπαλη ομάδα και έτσι να ξεφύγει με 7-12. Οι εξαιρετικές πάσες του Φιλιποφ και τα αντίστοιχα τελειώματα του Τζούριτς κράτησαν τη διαφορά για την Ελλάδα σε επίπεδα ασφαλείας (10-15). Η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου κατάφερε να διατηρήσει την καλή της απόδοση και έτσι έφτασε στο +6 (13-19) και ουσιαστικά να «καθαρίσει» το σετ, το οποίο έληξε 19-25 υπέρ της Εθνικής μας ομάδας.

inner

5ο σετ: Με τον Τζούριτς σε δαιμονιώδη κατάσταση η Εθνική προηγήθηκε 4-5, ενώ με άσσο του Πετρέα ξέφυγε με +2 (4-6). Με τον Τζούριτς να κερδίζει και πάλι το Σλοβάκικο μπλοκ και τους αντιπάλους να κάνουν λάθος στην επίθεση η Εθνική ξέφυγε με 4-8. Η Ελλάδα είχε την ψυχολογία και όλη την αύρα με το μέρος της και έφτασε στην μεγάλη ανατροπή, κερδίζοντας 15-10 στο 5ο σετ και 3-2!

Τα σετ: 25-14, 25-17, 16-25, 20-25, 10-15
Ελλάδα (Δρίκος): Τζούριτς 30 (27/46 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (5/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φιλιποφ 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 9 (6/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 1 (1/6 επ., 50% υπ. - 20% άριστες), Φράγκος 15 (11/19 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 54% άριστες), Ταμπουρατζής -λ (58% υπ. - 25% άριστες) / Αρμενάκης, Πρωτοψάλτης 6 (5/10 επ., 1 άσο, 65% υπ. - 58% άριστες)

Σλοβακία (Γκουλινέλι): Μπέντζ 8 (7/21 επ., 1 μπλοκ), Κόχουτ 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ), Σόπκο 10 (9/14 επ., 1 άσο, 50% υπ. - 11% άριστες), Μάσνι 2 (1/1 επ., 1 άσος), Όγκουρτσακ 11 (5/13 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 18% άριστες), Τσέρβεν 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Κούμπς -λ (48% υπ. - 28% άριστες) / Σκλάντανι 1 (1 άσο), Πάτουκ, Χόρνικ 4 (4/10 επ.), Πάτακ 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 58% άριστες)