Κυριακή 21 Ιουνίου 2015

Τρίτωσε το καλό!!

Τρία μετάλλια προστέθηκαν στην συγκομιδή της ελληνικής αποστολής στους Ευρωπαϊκούς αγώνες του Μπακού, ανεβάζοντας στα τέσσερα τον συνολικό απολογισμό μετά την 7η μέρα των αγώνων.

Τρίτωσε το καλό!

Η έβδομη μέρα των αγώνων ήταν και η πιο πετυχημένη για τους Έλληνες αθλητές, αφού τα «γαλανόλευκα» εκπροσωπήθηκαν τρεις φορές στα βάθρα δύο αθλημάτων, ενώ μια φορά ακούστηκε ο Εθνικός μας Ύμνος στην πρωτεύουσα του Αζερμπαϊτζάν.

Η αρχή έγινε με τον Λευτέρη Πετρούνια, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους, ενώ στη γυμναστική και ο Βλάσης Μάρας είχε εντυπωσιακή παρουσία, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στο μονόζυγο.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Εθνική ομάδα πόλο Νεανίδων, που επικράτησε στον μικρό τελικό της Ιταλίας (8-7).

Τα τρία σημερινά μετάλλια ανέβασαν τον δείκτη των μεταλλίων στα 4, μαζί με αυτό που κατέκτησε ο Γιώργος Τζάνος στο καράτε.

inner

Η ομάδα που έχει σαρώσει τα μετάλλια, μέχρι τώρα είναι η Ρωσία με 59 (29 σε άνδρες, 17 σε γυναίκες και 13 σε ομαδικά), ενώ ακολουθεί η διοργανώτρια χώρα, το Αζερμπαϊτζάν με 33 (14 σε άνδρες, 6 σε γυναίκες και 13 ομαδικά).