Τρίτη 8 Σεπτεμβρίου 2015

Α’ Όμιλος: O άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για Βοσνία!

Χάρη σε λέι απ του Κικάνοβιτς, η Βοσνία νίκησε με 86-84 στην παράταση το Ισραήλ και πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό Ευρωμπάσκετ, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής.

Α’ Όμιλος: O άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για Βοσνία
Η Βοσνία νίκησε με 86-84 στην παράταση (κ.α. 75-75) το Ισραήλ, χάρη στο λέι απ του Κικάνοβιτς στο τελευταίο δευτερόλεπτο, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου του Ευρωμπάσκετ στη Γαλλία και πήρε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, μένοντας «ζωντανή» στο «κόλπο» της πρόκρισης στην επόμενη φάση, «κόβοντάς» τη από απόψε των Ισραηλινών για τους «16».

Οι Ισραηλινοί είναι το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως το 10-0 των Βόσνιων στο τέλος της τρίτης περιόδου τους έβαλε στο παιχνίδι και, στη συνέχεια, το ματς έγινε ντέρμπι στο τέταρτο δεκάλεπτο και στην παράταση, παρά το +7 των Ισραηλινών στην αρχή της έξτρα περιόδου, αφού τα λάθη τους, τους «πρόδωσαν».

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Γκόρντιτς με 22 και Κικάνοβιτς με 17 πόντους, ενώ από τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο Κάσπι με 29 πόντους.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν διστακτικά και άστοχα, με τους Ισραηλινούς να διατηρούν ένα +2. Αυτό μέχρι το 6-7 των Βόσνιων, όταν με 11-0 σερί από πέντε διαφορετικούς παίκτες, το Ισραήλ απέκτησε ένα +10 με μία μικρή υπεροχή στα ριμπάουντ. Ο Μέκελ έφερε το +12 και ο Κάσπι το +13. Ο Λιμονάντ έφερε το +15 και τελικά η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +13 για τους Ισραηλινούς.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ο Φίσερ έκανε το 31-18, όμως ο Σούταλο πήρε την κατάσταση στα χέρια του και βοήθησε στο να γίνει ένα σερί 8-0 και να μειωθεί η διαφορά στο -5. Ο Κάσπι βοήθησε να κάνουν ένα 5-0 σερί οι Ισραηλινοί και να προηγηθούν με +10 και να διατηρούν ένα +7 με +10 σε αυτό το διάστημα, με τον Κάσπι να έχει 8/11 σουτ και να βοηθά στο να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο +10 για την ομάδα του.

Με σερί 6-0 στην αρχή της τρίτης περιόδου, το Ισραήλ ξέφυγε με +16 και διατηρούσε μια διψήφια διαφορά. Στο 55-43, οι Βόσνιοι βρήκαν τις λύσεις και μείωσαν στο -5 με σερί 7-0. Στο 58-50, έγινε η μέγιστη «ανατροπή», όταν οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έκαναν σερί 10-0 με ευστοχία από την περιφέρεια και μαζεμένα ριμπάουντ, για να ολοκληρωθεί τελικά το τριαντάλεπο ισόπαλο.

Ο Οχαγιόν έκανε το 63-60 με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, όμως οι Βόσνιοι απάντησαν με σερί 5-0 και βρέθηκαν στο +2. Νέο σερί 5-0 των Ισραηλινών αυτή τη φορά, τους έφερε στο +3 με πολλές επιθετικές λύσεις μέσα στη ρακέτα και τη διαφορά στα ριμπάουντ να έχει μειωθεί σημαντικά. Οι Βόσνιοι απάντησαν ξανά με 5-0 σερί και βρέθηκαν στο +2 στο 4’46’’ και για δυόμισι λεπτά δε σκόραρε καμία ομάδα, αφού αμφότερες αναλώνονταν σε λάθη και αστοχούσαν σε εύκολα δίποντα. Τελικά, ο Ελιγιάχου ισοφάρισε σε 70-70 στα 2’11’ και ο Κάσπι με μία βολή έδωσε το +1 και ο Ελιγιάχου με άλλες δύο έκανε το 73-70. Ο Ρένφρο έχασε λέι απ, οι Ισραηλινοί έκαναν λάθος πάσα μέσα στη ρακέτα και το ματς πήγε στις βολές, όπου μετά από αρκετή αστοχία, ο Φίσερ έκανε το 75-72, ο Ισραηλινοί δεν έκαναν φάουλ και ο Κικάνοβιτς με εκπληκτικό τρίποντο έκανε το 75-75 σε «νεκρό» χρόνο και έστειλε το ματς στην παράταση.

Με ένα γρήγορο 7-0 σερί, οι Ισραηλινοί έφτασαν στο 82-75 με πρωταγωνιστή τον Μέκελ. Οι Βόσνιοι απάντησαν με δικό τους 5-0 και μείωσαν στο -2 με μακρινά σουτ. Ο Γκόρντιτς έφτασε στο 7-0 το σερί των Βόσνιων και ισοφάρισε, την ώρα που οι Ισραηλινοί αστοχούσαν σε σουτ μέσα στη ρακέτα. Ο Κάσπι έκανε το 84-82 και ο Γκόρντιτς ισοφάρισε με δύο βολές. Καλάθι των Ισραηλινών δε μέτρησε στην επόμενη φάση και ο Κικάνοβιτς με λέι απ στο τελευταίο δευτερόλεπτο έδωσε την πρώτη νίκη στη Βοσνία.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 45-35, 60-60, 75-75, 84-86

ΙΣΡΑΗΛ: Γιβζόρι 2, Ντόουσον 1, Μέκελ 14, Ελιγιάχου 14, Κάσπι 29, Λιμονάντ 6, Οχαγιόν 6, Φίσερ 12

ΒΟΣΝΙΑ: Πάσαλιτς 3, Στιπάνοβιτς 16, Σούταλο 12, Γκόρντιτς 22, Κικάνοβιτς 17, Μιλόσεβιτς 2, Ρένφρο 12, Αλμπιανιτς 2