Δευτέρα 25 Ιανουαρίου 2016

Ξέσπασε στη Σαμπντόρια η Νάπολι, «έμφραγμα» για Ίντερ!! (vids)

Ξέσπασε στη Σαμπντόρια η Νάπολι, «έμφραγμα» για Ίντερ (vids)

Στο πρωτάθλημα παραμένει αφεντικό. Λίγες μέρες μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από την Ίντερ, η Νάπολι επικράτησε 4-2 της Σαμπντόρια και παρέμεινε στην κορυφή. Σοκ στις καθυστερήσεις για Ίντερ.

Αλλιώς στο Κύπελλο, αλλιώς στο πρωτάθλημα. Διαφορετικά συναισθήματα για Ίντερ και Νάπολι λίγα 24ωρα λίγα 24ωρα μετά την αναμέτρηση τους στο Κύπελλο, όπου πήραν την πρόκριση οι «νερατζούρι». Οι μεν επικράτησαν 4-2 στην έδρα της Σαμπντόρια και διατηρήθηκαν στην κορυφή της Serie A και οι δε, ενώ κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους έως το 90+2’ κόντρα στην Κάρπι, δέχθηκαν γκολ και «πέταξαν» δύο βαθμούς.

Η ομάδα του Σαν Πάολο έβαλε γερές βάσεις για νίκη πριν το πρώτο 20λεπτο, όταν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τέρματα των Ιγκουαίν και Ινσίνιε (με πέναλτι). Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 45’, αλλά από το πρώτο τέταρτο και μετά η Νάπολι πήρε και πάλι μπρος. Αρχικά, ο Κασάνι δέχθηκε δεύτερη κίτρινη στο 59’ και οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι είχαν αριθμητικό πλεονέκτημα και με τον Χάμσικ έκαναν το 3-1 αμέσως μετά.

Ο Έντερ μείωσε σε 3-2 στο 73’, αλλά η χαρά της Σαμπντόρια δεν κράτησε και πολύ, με τον Μέρτενς να «καθαρίζει» το ματς στο 79ο λεπτό.

Αντιθέτως, μεγάλη πλάκα έπαθε από την Κάρπι στο «σπίτι» της η Ίντερ, καθώς ενώ κρατούσε τη νίκη στα χέρια της έως το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρη σε τέρμα του Παλάσιο από το 39ο λεπτό, τελικά ισοφαρίστηκε στο φινάλε, παίζοντας με παίκτη περισσότερο από το 83ο λεπτό, όταν και δέχθηκε δεύτερη κίτρινη ο Πασιούτι.

Εμφατικές νίκες για Παλέρμο και Λάτσιο, με το ίδιο σκορ (4-1). Οι μεν επικράτησαν της Ουντινέζε (αγωνίστηκε ο Καρνέζης) και οι δε της Κιέβο.

Με το διπλό έφυγε από την έδρα της Σασουόλο η Μπολόνια (0-2), σημειώνοντας δύο τέρματα στο δεύτερο μισό του δευτέρου ημιχρόνου. Από έναν βαθμό πήραν Βερόνα και Τζένοα, καθώς η μεταξύ τους αναμέτρηση ήρθε 1-1.