Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2016

Νίκες παραμονής για Μπαστιά, Ρεμς!!

Νίκες παραμονής για Μπαστιά, Ρεμς

Η Μπαστιά επικράτησε 2-0 της Τρουά στην έδρα της και πλέον έχει απομακρυνθεί πολύ από την επικίνδυνη ζώνη. Σημαντική νίκη και για την Ρεμς 2-0 εκτός έδρας την Καέν.

Το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής δεν είχε πολλά γκολ, αλλά υπήρχαν μπόλικες αποβολές. Μαζί με τις δύο που δόθηκαν στα ματς που προηγήθηκαν στο σαββατιάτικο πρόγραμμα, οι αποβολές συνολικά ήταν επτά, με τις περισσότερες να βγαίνουν στην αναμέτρηση της Κορσικής. Η Μπαστιά πήρε προβάδισμα νωρίς με τον Αγιτέ. Στις αρχές του β’ μέρους οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα, αλλά 11 λεπτά αργότερα ο Περέα αποβάλλεται για τους φιλοξενούμενους. Ο Αγιτέ με πέναλτι διαμόρφωσε το 2-0 στο 83’ με τον Καμούς να αποβάλλεται στην φάση αυτή. Η Μπαστιά με αυτή τη νίκη έπιασε τους 31.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Ρεμς που με τα γκολ του Τακαλφρέντ και του Ονιάνγκ (ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο) μέσα στην έδρα της Καέν και με αυτό το τρίποντο απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη. Η Λοριάν παρά το γεγονός πως έμεινε με δέκα παίκτες και πίσω στο σκορ από τη Μονπελιέ, έφερε το ματς στα ίσια με τον Καμπό. Η Γκαζελέκ ήρθε ισόπαλη δίχως τέρματα με την Γκινγκάμπ, παρότι οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν από νωρίς με δέκα. Ισόπαλο χωρίς τέρματα ήρθε και το ματς της Τουλούζ με τη Ναντ.