Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2016

«Βιόλα» με ψυχή!! (video)

«Βιόλα» με ψυχή (video)

«Όρθια» έμεινε στο «Ρενάτο Νταλ’ Άρα» η Φιορεντίνα, αφού παρά το γεγονός ότι έμεινε με 10 παίκτες κόντρα στην Μπολόνια πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) και παραμένει στην τετράδα της Serie A.

Μπορεί να μην διανύει και την πιο πειστική αγωνιστική της περίοδο μέσα στη σεζόν, αλλά μετά τη νίκη στο 90’ επί της Κάρπι, η Φιορεντίνα έδειξε ψυχή μέσα σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες στη Serie A, μένοντας «όρθια» (1-1) στο «Ρενάτο Νταλ’ Άρα» κόντρα στην Μπολόνια, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε για πάνω από μισή ώρα με 10 παίκτες.

Έπειτα από ένα «στείρο» α’ ημίχρονο, οι «βιόλα» μπήκαν πιο δυνατά στο β’ μέρος, αλλά έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Ματίας Φερνάντες στο 57’. Αυτή η εξέλιξη περισσότερο πείσμωσε τους φιλοξενούμενους που δύο λεπτά αργότερα άνοιξαν το σκορ με σκόρερ τον Μπερναρντέσκι.

Παρ’ όλα αυτά το προβάδισμά της δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 63’ ο Τζιακερίνι έγινε αποδέκτης μιας ωραίας ομαδικής προσπάθειας και με πλασέ έφερε το ματς στα ίσια (1-1).

Στα εναπομείναντα λεπτά η Μπολόνια άσκησε πίεση στους «βιόλα», αλλά η ομάδα του Πάουλο Σόουζα κράτησε την ισοπαλία μέχρι το τέλος και μένει για ακόμα μία αγωνιστική στην τετράδα της Serie A.