Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2016

Διπλό η Γκενκ με... κατά λάθος ασίστ Καρέλη!! (video)

Διπλό η Γκενκ με... κατά λάθος ασίστ Καρέλη (video)

H Γκενκ επικράτησε 1-0 μέσα στην έδρα της Μουσκρόν, χάρις σε ένα τέρμα του Τόμας Μπούφελ, με τον Νίκο Καρέλη να του βγάζει άθελά του την ασίστ.

Διπλό εξάδας πήρε η Γκενκ μέσα στην έδρα της Μουσκρόν με 1-0. Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση υπέρ των φιλοξενουμένων πέτυχε στο 63ο λεπτό ο Τόμας Μπούφελ με πλασέ από κοντά, έπειτα από... κατά λάθος ασίστ του Νίκου Καρέλη -έπαιξε βασικός και αντικαταστάθηκε στο 73'-. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, αφού αποβλήθηκε στο 74' ο Μούλιτς, που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο τρία λεπτά νωρίτερα.

Μεγάλο διπλό με 3-2 πήρε και η Σαρλερουά μέσα στο Βάρεγκεμ επί της Ζούλτε. Το σκορ για τους νικητές άνοιξε στο 25' ο Πογιέ, με τον Λεγιέ να ισοφαρίζει έντεκα λεπτά αργότερα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Μπεναβέντε, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκ νέου στο 90' ο Τιάμ. Οι παίκτες δε της Σαρλερουά, κράταγαν το καλύτερο για το τέλος, καθώς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εντογκαλά διαμόρφωσε το 3-2. Βασικός για τη Σαρλερουά αγωνίστηκε ο Νίνης και αντικαταστάθηκε στο 59', ενώ ο Στέργος Μαρίνος έμεινε στον πάγκο.

Στα άλλα δύο ματς, είχαμε ισάριθμες ισοπαλίες. Η Κορτράικ ήρθε 1-1 με τη Βέστερλο, με τον Θανάση Παπάζογλου να περνάει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο στο 37', ενώ ο Σηφάκης έμεινε στον πάγκο. Τέλος, η Βάασλαντ Μπέβερεν αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Λέουβεν.