Τρίτη 8 Μαρτίου 2016

Όρθια στο «Ελ Πάσο» η Ζάκυνθος!!

Όρθια στο «Ελ Πάσο» η Ζάκυνθος

Με τον πολύ σημαντικό βαθμό της ισοπαλίας (1-1) «απέδρασε» από την Καλλιθέα η Ζάκυνθος, καθώς παρά την πίεση των γηπεδούχων, οι νησιώτες έμειναν «όρθιοι» και πήραν «ανάσα» στη μάχη της παραμονής.

Μεγάλη «ανάσα» στη μάχη της παραμονής στη Football League πήρε η Ζάκυνθος μέσα στο «Ελ Πάσο», καθώς έμεινε στο 1-1 κόντρα στην Καλλιθέα και εξασφάλισε έναν πολύ σημαντικό βαθμό εν όψει της πολύ δύσκολης συνέχειας.

Οι γηπεδούχοι είχαν ξεκάθαρα την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατά συνέπεια τα ηνία του αγώνα και ευτύχησαν να προηγηθούν πολύ νωρίς στον αγώνα, όταν στο 10’ ο Μασένα με έξυπνη εκτέλεση φάουλ πέρασε την μπάλα κάτω από το τείχος και σημείωσε το 1-0.

Η ομάδα της Καλλιθέας έχασε ευκαιρίες να πετύχει κι άλλα γκολ στο α’ ημίχρονο, ωστόσο ίσχυσε τελικά ο «άγραφος νόμος» του ποδοσφαίρου και μόλις στο 8’ του β’ μέρους, ο Σταματής εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της Καλλιθέας και με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής έφερε το ματς σε πλήρη ισορροπία.

Στα εναπομείναντα λεπτά το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε, με την Καλλιθέα να αναζητά ένα γκολ που θα της έδινε τη νίκη, αλλά παρά τις 20 τελικές προσπάθειες, το 1-1 έμεινε ως το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.