Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου 2009

Απόλυτη και η Ρεάλ!

Eπιμέλεια: Δ.Μ.

Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης, εξακολουθούν να πηγαίνουν χέρι-χέρι μετά από τη διεξαγωγή 4 αγωνιστικών στο πρωτάθλημα της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Την Τρίτη (22/9), οι «μπλαουγκράνα» είχαν κερδίσει μέσα στη Σανταντέρ με 4-1, χθες Τετάρτη (23/9) οι «μερένχες» πέρασαν νικηφόρα (2-0) από το «Μαδριγάλ» της Βιγιαρεάλ, στο πιο σημαντικό παιχνίδι της ημέρας. Ετσι, η «βασίλισσα» έκανε το το 4Χ4 και με 12 βαθμούς φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τη «Μπάρτσα».

Το σκορ για τη «βασίλισσα» άνοιξε μόλις στο 2' ο Κριστιάνο Ρονάλντο, που έφτασε τα πέντε συνολικά και έπιασε τον Μέσι στην κορυφή του πίνακα των σκόρερς . Μάλιστα, ο Πορτογάλος επιθετικός, έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της ομάδας που σκοράρει και στα τέσσερα πρώτα του παιχνίδια πρωταθλήματος! Οσον αφορά το ματς, από το 34' η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε αγωνίστηκε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γκονσάλο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 71' ο Μαρσέλο κέρδισε πέναλτι και ένα λεπτό αργότερα το εκτέλεσε εύστοχα ο Κακά πετυχαίνοντας το πρώτο του επίσημο γκολ με την «βασίλισσα». Λίγο αργότερα ο Βραζιλιάνος παραχώρησε την θέση του στον Ράφαελ Φαν Ντερ Φάαρτ, ο οποίος πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση για φέτος.

Από τα άλλα ματς, ξεχώρισε η επιβλητική νίκη της Χετάφε κόντρα στη Βαλένθια με 3-1. Οι «νυχτερίδες»... έκαναν το λάθος να προηγηθούν στο 22' με τον Νταβίντ Βίγια, καθώς στη συνέχεια δέχθηκαν τρία γκολ σε 47 λεπτά, με τον Μοράλ να πετυχαίνει τα δύο.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Τρίτη (22/09)
Σεβίλλη-Μαγιόρκα 2-0 (17’ Σκιλασί, 21’ Περότι)
Ράσινγκ Σανταντέρ-Μπαρτσελόνα 1-4 (72' Όσκαρ Σεράνο / 20' Ιμπραΐμοβιτς, 24' και 63' Μέσι, 27' Πικέ)