Τρίτη 1 Δεκεμβρίου 2009

Άρης-Χάποελ Ιερουσαλήμ: 81-77

http://www.sport24.gr/ast/cov/ic/ich_2009_12_1_22_26_2_b.jpgΠαρότι πήρε προβάδισμα 18 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άρης χάλασε την εικόνα του στην τελευταία περίοδο και έφτασε αγχωτικά στη νίκη με 81-77 επί της Χάποελ Ιερουσαλήμ στο "Αλεξάνδρειο", μένοντας μόνος πρώτος στη βαθμολογία του ομίλου.Οι "κίτρινοι" ήταν πολύ καλοί ως το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά στη συνέχεια έπεσαν στις... δαγκάνες της ζώνης του Γκούντες και χρειάστηκαν ένα εύστοχο σουτ του Ντίξον 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά κι ένα χαμένο λέι απ του Τζέτερ για να "σφραγίσουν" το θετικό αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ και καλύτερος παίκτης από πλευράς ελληνικής ομάδας ήταν ο Ντίξον με 20 πόντους, ενώ ακολούθησε με 13 ο Μπετς και 12 ο Χατζηβρέττας. Η τριάδα των Τζέτερ (19 πόντοι), Ναΐμι (18) και Σίμονς (17) πρωταγωνίστησε από πλευράς Χάποελ.

Πλέον η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα πρέπει να νικήσει και την επόμενη αγωνιστική στην έδρα της ουραγού του ομίλου Σιαουλιάι, για να κλείσει μόνο με "ροζ φύλλα" τον πρώτο γύρο και να γίνει το πρώτο φαβορί όχι μόνο για την πρόκριση αλλά και για την πρωτιά.

Ο αγώνας
Το ξεκίνημα άνηκε στον Άρη που με τα τρίποντα των Ρίτσαρντσον και Κακιούζη προηγήθηκε στο δίλεπτο με 6-2. Σ' εκείνο το σημείο ο Σίμονς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έβαλε την ομάδα του ξανά στο ματς μειώνοντας σε 8-7 στο πεντάλεπτο. Τροφοδοτώντας τον Μπετς και με τον Ρίτσαρντσον να σκοράρει οι "κίτρινοι" απάντησαν με σερί 4-0 φτάνοντας για πρώτη φορά στο +5 (12-7).

Ο Ναΐμι μείωσε σε 12-9 αλλά ο Χατζηβρέττας με το πρώτο του τρίποντο στο ματς έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα με 15-9. Η ζώνη που επιστράτευσε ο Γκούντες σε συνδυασμό με το επιθετικό κρεσέντο του ασταμάτητου Ναΐμι έφεραν το ματς στα ίσια με την Χάποελ να ισοφαρίζει σε 17-17.

Ο Άντριου Μπετς όμως ήταν αυτός που ανέλαβε να "ξεκολλήσει την ομάδα του και με δύο συνεχόμενα καλάθια έκανε το 23-19. Απάντησε με ακόμα ένα τρίποντο ο Ναΐμι πριν ο Ρίτσαρντσον διαμορφώσει το 25-22 του πρώτου δεκαλέπτου.

Σούπερ άμυνα και σερί 13-0 του Άρη
Tρία λεπτά άντεξε η Χάποελ απέναντι στην πολύ καλή άμυνα του Άρη στη δεύτερη περίοδο. Το τρίποντο του Ντίξον έφερε την ελληνική ομάδα στο +4 (28-24) αλλά ένα σερί 0-4 από τους Κόκια και Τζέτερ έφερο το ματς στα ίσα.

Η συνέχεια και συγκεκριμένα τα επόμενα 5 λεπτά άνηκαν αποκλειστικά στους παίκτες του Φώτη Κατσικάρη. Με πολυφωνία στην επίθεση και άμυνα για σεμινάριο, οι Θεσσαλονικείς έκαναν επιμέρους 15-0 με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 43-28.

Η είσοδος του Ναΐμι άλλαξε ελαφρώς την εικόνα της Χάποελ που μείωσε στους 11 (43-32) με σερί 0-4. Ο Χατζηβρέττας όμως απάντησε με τρίποντο για το 46-32 και στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους οι Πίνκεϊ και Ντκούδης έκαναν το 48-34. Μία βολή του Τόμπσον μείωσε τη διαφορά του ημιχρόνου στους 13 (48-35).

Για πρώτη φορά στο +18
Στον καλό ρυθμό που είχε με τη λήξη του πρώτου μέρους ξεκίνησε ο Άρης στο δεύτερο, παίρνοντας και πάλι προβάδισμα 15 πόντων (50-35 και 51-36). Οι "κίτρινοι" δεν σταμάτησαν να πιέζουν και κατάφεραν να "εκτοξεύσουν" τη διαφορά στους 18 (57-39) με σερί 6-0 από τους Ντίξον, Μάιλς και Κακιούζη. Όταν ο Μπετς σκόραρε για το 59-42 η Χάποελ γύρισε και πάλι σε ζώνη κι αυτό έδειξε να αποσυντονίζει τους αθλητές του Άρη.

Ο Τζέτερ οδήγησε την αντεπίθεση των Ισραηλινών που γρήγορα μείωσαν στους 11 (59-48), αναγκάζοντας τον Κατσικάρη να πάρει αμέσως τάιμ άουτ. Ο Σίμονς έριξε μετά από πολλή ώρα την πρωτοπορία του Άρη σε μονοψήφιο νούμερο (59-50), αλλά οι παίκτες των "κίτρινων" άρχισαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να ανέβουν ξανά στο +14 (64-60) πριν ο Σασόν "γράψει" το 64-53 του δεκαλέπτου.

Άνατροπή από τη Χάποελ αλλά νίκη για τον Άρη
Mε ζώνη συνέχισαν στις αρχές τις τελευταίας περιόδου οι φιλοξενούμενοι και αυτό φάνηκε να δυσκολεύει τους παίκτες του Άρη, που είδαν τη διαφορά να πέφτει ως τους 7 (69-62) με τον Σίμονς να βρίσκει και πάλι το δρόμο προς το καλάθι και τον Τζέτερ να τιμωρεί σε κάθε ευκαιρία. Ως τα μισά της τελευταίας περιόδου η Χάποελ είχε παγιδεύσει τους παίκτες των γηπεδούχων, που με άσχημες επιλογές στην επίθεση δεν μπορούσαν να "ξεκολλήσουν", με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στους 5 (71-66).

Ο Μπετς απάντησε με μία βολή αλλά με λιγότερο από 4' για τη λήξη, ο Τζέτερς μείωσε για πρώτη φορά μετά από πολλή ώρα στους 3 (72-69), ενώ στη συνέχεια ο Μπετς έχασε και τις 2 βολές που εκτέλεσε. Σαν να μην έφτανε αυτό ο Ναΐμι μείωσε στον πόντο (72-71), ο Ντίξον απάντησε με δίποντο αλλά ο άσος της Χάποελ πέτυχε γκολ φάουλ με δύο λεπτά να απομένουν ισοφαρίζοντας σε 74-74.

Βαθιά ανάσα στον Άρη έδωσε το τρίποντο του Ρίτσαρντσον ο οποίος έκανε το 77-74 αλλά η απάντηση ήρθε εκ νέου από τον Ναΐμι που ισοφάρισε σε 77-77. Με 24 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Ντίξον ήταν αυτός που έβαλε τη σφραγίδα του για να φτάσει ο Άρης στην τελική επικράτηση, ευστοχώντας σε σουτ δύο πόντων από το χάι ποστ για το 79-77. Ο Τζέτερ αστόχησε σε λέι απ υπό πίεση στην προτελευταία επίθεση των Ισραηλινών και στα 5'' ο Μάιλς κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε 2 βολές διαμορφώνοντας το τελικό 81-77 (ο Ναΐμι αστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία προσπάθεια των Ισραηλινών).

Tα δεκάλεπτα: 25-22, 48-35, 64-53, 81-77

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Κατσικάρης): Κλαρκ, Μπετς 13, Ρίτσαρντσον 10 (2), Χατζηβρέττας 12 (2), Ντικούδης 5, Σκορδίλης 2, Ντίξον 20 (2), Κακιούζης 11 (1), Μάιλς 8

Χάποελ (Γκούντες): Κόκια 9, Σασόν 6 (2), Πίνκνεϊ 5, Σίμονς 17 (2), Ναΐμι 18 (1), Λάιονς, Τόμπσον 1, Οχαγιόν, Τζέτερ 19 (3), Χάντερ 2