Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2010

Άρης-Καβάλα: 71-58

Με τον Δημήτρη Πρίφτη στον πάγκο και τον Ντέιβιντ Μπλατ να παρακολουθεί από την εξέδρα, ο Άρης νίκησε Καβάλα με 71-58 την Καβάλα ξεπερνώντας τη μεγάλη πίεση.

Νευρικό ξεκίνημα πραγματοποίησε στο ματς ο Άρης, γεγονός που εκμεταλλεύθηκαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι με τον Κόλινς να είναι ζεστός έξω από τα 6.25 προηγήθηκαν με 6-2. Η ομάδα του Αλεξανδρή διατήρησε το προβάδισμα, αλλά η αστοχία της και η αδυναμία περιορισμού του Μπετς οδήγησε τους "κίτρινους" στο προσπέρασμα, με αποτέλεσμα να κλείσει η πρώτη περίοδος με σκορ 14-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης δια χειρός Σκορδίλη έφτασε για πρώτη φορά στο +5 (16-11), με την Καβάλα να συμπληρώνει ένα εξάλεπτο χωρίς καλάθι. Ο Γκούστας ήταν αυτός που ανέλαβε να την πάρει από το... χέρι την ομάδα του και με τα τρίποντά του να τη φέρει και πάλι μπροστά στο σκορ (18-22 τρία λεπτά πριν το ημίχρονο). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να κρατήσουν την πρωτοπορία ως το τέλος της περιόδου, αφού ο Ντικούδης είχε κέφια και με δικά του καλάθια διαμόρφωσε το 27-26. Ένα προσωπικό ρεσιτάλ του Άαρον Μάιλς έδωσε στον Άρη την ευκαιρία να προηγηθεί για πρώτη φορά στο ματς με 8 πόντους (38-30). Ο Αμερικάνος σημείωσε 6 συνεχόμενους πόντους και με ακόμα ένα τρίποντο από τον Ρίτσαρντσον, οι "κίτρινοι" αιφνιδίασαν την Καβάλα που αντιμετώπιζε αμυντικό πρόβλημα στην περιφέρεια. Tα επιθετικά ριμπάουντ του Άρη έφεραν την ομάδα της Θεσσαλονίκης ξανά σε διψήφια διαφορά, παρά τις προσπάθειες του Γκούστας να ανατρέψει την κατάσταση. Ο Λιθουανός μείωσε σε 44-39 δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, αλλά με ηγέτη τον Ρίτσαρντσον οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +12 (53-41) πριν ο Κόλινς μειώσει στο 53-43 της τρίτης περιόδου.

Οι σκόρερ των δύο ομάδων

Άρης (Πρίφτης): Κλαρκ 5 (1), Μάιλς 8, Μπετς 18, Ρίτσαρντσον 16 (2), Χατζηβρέττας 5 (1), Ντικούδης 6, Σκορδίλης 4, Πάουνιτς 9 (3), Κακιούζης

Καβάλα (Αλεξανδρής): Κυρίτσης 4, Στεφανίδης, Αγγελόπουλος 3 (1), Χαφ 6 (2), Κόλινς 10 (2), Ηλιάδης, Παλάσιο 2, Ραΐσσεβιτς 15 (2), Σιγκούνας, Τσέρανιτς 4, Γκούστας 14 (3)