Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2010

Ωραίος και μοιραίος ο Τζεμπούρ

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχτηκαν Ηρακλής και ΑΕΚ στο «Καυτανζόγλειο» Στάδιο. Ο Κονέ άνοιξε το σκορ για τον «γηραιό» με ωραίο σουτ, ενώ ο Τζεμπούρ ισοφάρισε μετά από εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια για την Ένωση. Χαμένο πέναλτι από τον Αλγερινό επιθετικό της Ένωσης, δοκάρι με τον Γιάχιτς για την ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς. Με δέκα παίκτες τελείωσε την αναμέτρηση η ΑΕΚ, λόγω αποβολής του Αραούχο. Ο Ηρακλής έφτασε τους 19 βαθμούς και παρέμεινε στην ενδέκατη θέση, στους 26 βαθμούς και στην πέμπτη θέση η Ένωση.Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και είχε στα πρώτα λεπτά δυο-τρεις καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Οι παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και δεν άφησαν τους γηπεδούχους να απειλήσουν την εστία του Αραμπατζή. Όλα αυτά μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο, όταν ο Μιλάνο απείλησε για πρώτη φορά την εστία των φιλοξενούμενων. Από εκείνο το σημείο και μετά οι ποδοσφαιριστές του Σάββα Κωφίδη κατάφεραν να φτάσουν με μεγαλύτερη ευκολία μπροστά στην εστία των «κιτρινόμαυρων».Ο Κονέ με πολύ ωραία ατομική προσπάθεια στο 27’ κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Αραμπατζή, δίνοντας το προβάδισμα στον «γηραιό». Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ, πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, απέναντι σε μια ΑΕΚ που παρουσίαζε προβλήματα στην ανάπτυξη παιχνιδιού. Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να φτάσουν κοντά στο γκολ της ισοφάρισης στο φινάλε του πρώτου μέρους, με τον Γιάχιτς να σημαδεύει από πλεονεκτική θέση το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπαντή. Το πρώτο μέρος τελείωσε με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ.Στην επανάληψη, η ΑΕΚ έδειξε να έχει βγει αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο του «Καυτανζογλείου» Σταδίου και είχε αρκετές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά για να φτάσει στην ισοφάριση. Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Τζεμπούρ με μια ωραία ατομική προσπάθεια νίκησε τον Μπαντή και έφερε το ματς στα ίσια. Ο Ηρακλής θέλησε να αντιδράσει, χωρίς κάποιο αποτέλεσμα μέχρι την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Ο Κωφίδης πέρασε στον αγώνα τον Τούμα στη θέση του σκόρερ, Κονέ. Από την πλευρά του, ο Μπάγεβιτς έδινε συνεχώς οδηγίες σε Μαντούκα και Τζεμπούρ, προσπαθώντας να φτάσει η ομάδα του στο δεύτερο γκολ.Ο Σέρβος τεχνικός πέρασε στον αγώνα τον Χέρσι στη θέση του Μαντούκα στην πρώτη αλλαγή του στην αναμέτρηση. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην συνέχεια, μετά το 70’, με τις δυο ομάδες να μην έχουν φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Τρία λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης, ο Χέρσι κέρδισε το πέναλτι από τον Λέκι και έδωσε την ευκαιρία στον Τζεμπούρ να σημειώσει το δεύτερό του γκολ στην αναμέτρηση και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Όμως ο Αλγερινός επιθετικός δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπαντή, με την εκτέλεση «κουταλάκι» που επιχείρησε.Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο «γηραιός» είχε δυο πολύ καλές ευκαιρίες για να φτάσει στο δεύτερο γκολ και να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Ο Αραμπατζής κράτησε τον βαθμό της ισοπαλίας για τους φιλοξενούμενους μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις σε ένα ματς με πολλές συγκινήσεις στο τέλος του αγώνα.