Κυριακή 18 Απριλίου 2010

Την παραμονή της στη Superleague πανηγύρισε η Ξάνθη

Την παραμονή της στη Superleague πανηγύρισε η Ξάνθη επικρατώντας 2-4 του Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο. Οι «κυανόλευκοι» έκλεισαν με ήττα τη σεζόν, έχοντας σε γενικές γραμμές και δη στο πρώτο μέρος κακή παρουσία, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν 0-2. Στο δεύτερο μέρος ισοφάρισαν ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους, ωστόσο η πίεση της Ξάνθης απέφερε δύο ακόμη τέρματα στην ακριτική ομάδα που με το τελικό 2-4 παρέμεινε στην κατηγορία.

5′ ΓΚΟΛ (0-1): Εκτέλεση φάουλ του Μαρσελίνιο, η μπ άλα περνάει από όλους και ο Μπέρτος από κοντά σκοράρει για τους φιλοξενούμενους, από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ

Κίτρινη κάρτα στον Στίνγκα

Κίτρινη κάρτα στον Μάρτος

15′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρσελίνιο, με δυσκολία ο Μπαντής παραχωρεί κόρνερ

17′ Πλασέ του Πόι μέσα από την περιοχή και αριστερά, ο Μπαντής μπλοκάρει

21′ Πάσα του Κιντάνα στον Μπούγκα που σουτάρει στην κίνηση, αλλά αστοχεί

22′ Κόρνερ του Μάρα από δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι ο Παπαζαχαρίας επιχειρεί το πλασέ, αλλά στέλνει τη μπάλα απελπιστικά άουτ

25′ ΓΚΟΛ (0-2): Φάουλ του Μαρσελίνιο, ο Μπούγκα σηκώνεται πιο ψηλά απ’ όλους και με κεφαλιά σκοράρει για το 0-2

30′ Δυνατό σουτ του Πόι από αριστερά, μπλόκαρε ο Μπαντής

45+ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία, στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ

Κίτρινη κάρτα στον Γιάκομπ

49′ Σέντρα του Μάρτος από δεξιά, κεφαλιά του Μάρα, μπλοκάρει ο Γκσπούρνινγκ

52′ Ο Γκαρσία εκτελεί πλασαριστά φάουλ για τον Γιάκομπ που σουτάρει με δύναμη, αλλά αστοχεί

54′ ΓΚΟΛ (1-2): Σέντρα του Γκαρσία από αριστερά, αφύλακτος ο Κονέ επιχειρεί την κεφαλιά και μειώνει για τον Ηρακλή

56′ Δυνατό φαλτσαριστό σουτ από αριστερά του Μαρσελίνιο, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά και προσκρούει στη συμβολή δεξιού και οριζόντιου δοκαριού του Μπαντή

Κίτρινη κάρτα στον Φλίσκα

59′ ΓΚΟΛ (2-2): Ατομική προσπάθεια και σέντρα του Κομπαγιάσι από αριστερά, δίνει την ευκαιρία στον Γιάκομπ να πετύχει με σουτ το 11ο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα για το 2-2

69′ Ο Μάρα βγαίνει μόνος απέναντι στον Γκσπούρνινγκ από αριστερά, όμως με προβολή ο Βάλλας έσωσε το 3-2.

71′ ΓΚΟΛ (2-3): Ο Πόι στην αντεπίθεση για την Ξάνθη βρίσκεται μπροστά στον Μπαντή και πλασάρει εύστοχα για το 2-3.

73′ ΓΚΟΛ (2-4): Εξαιρετική σέντρα του Κιντάνα από αριστερά, κεφαλιά του Έλινγκτον, ο Μπαντής σώζει με φανταστική απόκρουση και ο Παπαζαχαρίας ανατρέπει τον τον Πόι με τον Δαλούκα να σφυρίζει πέναλτι. Ο Έλιγκτον ανέλαβε την εκτέλεση καικ έκανε το 2-4

83′ Ο Μάρα εκτελεί πλασαριστά φάουλ δίνοντας στον Γιάκομπ που με δυνατό σουτ στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκσπούρνινγκ

87′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Βικτοράς Γιάκομπ που αποβάλλεται… καταχειροκροτούμενος, δίνοντας χειραψία με τον Γιώργο Δαλούκα που τον απέβαλλε φέτος για τρίτη φορά!!!

Διαιτητής: Γ. Δαλούκας (Θεσσαλίας)
Βοηθοί: Ευθυμιάδης Δ. (Πιερίας), Μπαλτάς Χ. (Αχαΐας)
4ος διαιτητής: Χαραλαμπίδης Ν. (Καβάλας)

Ηρακλής: Μπαντής, Μάρτος, Παπαζαχαρίας, Κατσαμπής, Σαρακατσάνος, Ηλιάδης, Μάρα, Γκαρσία (76′ Επστάιν), Κομπαγιάσι (65′ Γιάντσης), Κονέ (76′ Μιλάνο), Γιάκομπ
Αναπληρωματικοί: Φερνάντες, Επστάιν, Μιλάνο, Γιάντσης, Περπερίδης, Κατσικάς, Βέλλιος

Ξάνθη: Γκσπούρνινγκ, Τζάγκι, Κωστούλας, Μπέρτος, Βάλλας, Στρμπά, Στίνγκα (54′ Φλίσκας), Κιντάνα, Πόι, Μαρτσέλο (89′ Βασιλακάκης), Μπούνγκα (61′ Έλινγκτον)
Αναπληρωματικοί: Λυμπερόπουλος, Σουάνης, Έλινγκτον, Φλίσκας, Βασιλακάκης, Τζιωρτζιόπουλος, Ριζογιάννης