Κυριακή 18 Απριλίου 2010

Βούτσινιτς, ο νέος ρωμαίος αυτοκράτορας!

Η Ρόμα πήρε το μεγάλο ντέρμπι της ιταλικής πρωτεύουσας κερδίζοντας 2-1 την Λάτσιο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βούτσινιτς και πλέον είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου! Ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκεται η Ρόμα, η οποία κέρδισε με 2-1 την Λάτσιο και πλέον είναι το μεγάλο φαβορί! Οι «τζιαλορόσι» έχουν δύο εντός έδρας ματς με την Σαμπντόρια και την Κάλιαρι και ισάριθμα εκτός με τις αδιάφορες Πάρμα και Κιέβο και ως εκ τούτου θα μοιάζει με αυτοκτονία μια πιθανή απώλεια του τίτλου!

Η νίκη της ομάδας του Ρανιέρι στο μεγάλο ντέρμπι της Ρώμης πέρασε από χίλια κύματα! Η Λάτσιο ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε μόλις στο 14' με πλασέ του Ρόκι και είχε τον απόλυτο έλεγχο μέχρι και το 47ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο, έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, καθώς ο Ζούλιο Σέρτζιο απέκρουσε το πέναλτι του Φλοκάρι που είχε κερδίσει ο Κολάροφ από τον Κασέτι.

Η απώλεια του πέναλτι άλλαξε την ψυχολογία και έξι λεπτά αργότερα η Ρόμα έφερε την ισορροπία στο ντέρμπι! Ο Κολάροφ ανέτρεψε τον Ταντέι και ο Βούτσινιτς δεν μιμήθηκε τον Φλοκάρι, γράφοντας το 1-1. Ο Μαυροβούνιος άφησε το... όπλο του για μόλις δέκα λεπτά, καθώς στο 63' με φανταστική εκτέλεση φάουλ έδωσε το προβάδισμα στην Ρόμα. Προβάδισμα που έμεινε μέχρι το τέλος, με την Λάτσιο να πιέζει αλλά να μένει κιόλας με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λεντέσμα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 34ης αγωνιστικής:
Παρασκευή (16/04)

Ιντερ – Γιουβέντους 2-0 (75’ Μαϊκόν, 90’+ Ετό)

Σάββατο (17/04)
Κιέβο Βερόνα – Λιβόρνο 2-0 (28’ Πελισιέρ, 88’ Αμπρουσκάτο)

Κυριακή (18/04)
Κατάνια – Σιένα 2-2 (11’ Μάξι Λόπες, 50’ Μπιαγκνιάτι – 49’ Μακαρόνε, 69’ Βεργκασόλα)
Ουντινέζε – Μπολόνια 1-1 (90’ Ντι Νατάλε – 3’αυτ. Ζαπάτα)
Μπάρι – Νάπολι 1-2 (75’ Αλμιρόν – 28’, 57’ Λαβέτσι)
Πάρμα – Τζένοα 2-3 (59’ Τζακάρντο, 62’αυτ. Μποτσέτι – 33, 51’ Παλάσιο, 72’ Φάτιτς)
Κάλιαρι – Παλέρμο 2-2 (28’ Κόσου, 87’ Τζέντα – 88’ Μίκολι, 90’ Ερνάντες)
Αταλάντα – Φιορεντίνα 2-1 (6’, Πίντο, 68’ Τιριμπότσι – 75’ Μοντολίβο)
Σαμπντόρια – Μίλαν 2-1 (54’πεν. Κασάνο, 90’+1’ Πατσίνι – 20’Μποριέλο)
Λάτσιο – Ρόμα 1-2 (14’ Ρόσι – 53’πεν., 63’ Βούτσινιτς)